Folytatódik a verseny Kubáért

Kubát már másfél évszázada magához akarja ölelni az Egyesült Államok, ezúttal még nehezebb a feladat.

2016. 11. 28. 16:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kuba feletti befolyás megszerzése 1854 óta folyamatosan az amerikai stratégiai célok között szerepelt, de a spanyol királyság akkor határozott nemet mondott a harmincmillió dolláros vételárra. Attól kezdve a Fehér Ház a kivárás politikáját alkalmazta 1898-ig, amikor a madridi kormány túlbecsülte erejét, és vesztére hadat üzent az Egyesült Államoknak. Spanyolország nagyon megalázó vereséget szenvedett, Kuba – a maradék spanyol gyarmatbirodalommal együtt – pedig amerikai protektorátus alá került, névleges függetlenséggel. A sziget nem hallatott magáról Fidel Castro, a tehetséges és karizmatikus ügyvéd megjelenéséig, de 1957-től felfigyeltek az országra. A szakállas forradalmárok vezére hamar szembekerült az amerikai kormánnyal, mert több intézkedése sértette Washington érdekeit, de főleg azért, mert Castro elfogadta a Szovjetunió pénzügyi és egyéb segítségét, amit a Fehér Házban nem nagyon néztek jó szemmel. Itt kezdődik a kubai–amerikai viszony romlása, amely 1962 októberének végén kis híján atomháborúhoz vezetett a szigetre telepített szovjet rakéták miatt. 1961 áprilisának közepén a Disznó-öbölben a kubaiak visszaverték az emigránsok támadását, amelynek szervezésében részt vett Rafael Díaz-Balart, azaz Castro első feleségének, Mirtának a bátyja is.

A katalán külügyi intézet, a CIDOB életrajza szerint az akkor 35 éves Fidel Castro ráadásul saját tervét akarta volna valóra váltani, tehát egyedül ő akart tárgyalni az amerikaiakkal, ezt a kockázatot viszont a Szovjetunió Kommunista Pártjának főtitkára, Nyikita Hruscsov nem vállalhatta, ezért a forrófejű Fidel háta mögött egyezett meg John Fitzgerald Kennedy elnökkel. Castro nagyon megsértődött, és 1975-ig látványosan különutas külpolitikát folytatott a szocialista táboron belül, alaposan kihasználva stratégiai pozícióját, dacolva Moszkva utasításaival. Ő kezdeményezte 1966-ban a Trikontinentális Konferencia megrendezését Ázsia, Afrika és Latin-Amerika hetven országának részvételével a nemzeti felszabadító harcok támogatása jegyében. Moszkva kifejezetten ellenezte az eseményt, hiszen a Szovjetunió Kommunista Pártjának már nem volt érdeke rontani a kapcsolatokat az Egyesült Államokkal. De Castro nem sokkal később, az SZKP 23. kongresszusán ennél messzebb ment: a kubai küldöttség hallatlan módon azért bírálta a szovjet elvtársakat, mert szerintük nem támogatták jobban a vietnamiakat. Bár az argentin Che Guevarával együtt eleinte a kis Vietnamok, azaz forradalmi gócpontok globális terjesztését pártolta, amikor 1967-ben a sorsára hagyott Guevara életét vesztette Bolíviában, egyértelmű lett, hogy ez az út nem járható. Kuba nemcsak szóban támogatta a nemzeti felszabadító mozgalmakat, hanem a hidegháború hivatalos végéig katonákat és tanácsadókat, orvosokat, tanárokat, műszaki szakembereket küldött Vietnamon kívül Angolába, Mozambikba, Etiópiába, Líbiába, Irakba és Algériába, nem beszélve Nicaraguáról és Grenadáról. Ő pecsételte meg a chilei szocialista államfő, Salvador Allende sorsát, azzal, hogy az elnök 1971-ben három hétre vendégül látta Castrót. Két évvel később Pinochet a CIA segítségével a világ szeme láttára buktatta meg a tilosba tévedő Allendét.

Kuba kivételezett nemzetközi helyzete egészen a berlini fal leomlásáig tartott, majd a Szovjetunió felbomlásával és a szocialista tábor széthullásával alkalmazkodnia kellett a „különleges időszakhoz”, vagyis az új típusú nélkülözéshez. Legendás szerencséje nem hagyta cserben Castrót, aki kivárta az új szövetséges megjelenését. Régis Debray-vel, a francia kommunista filozófussal már a hatvanas években levonta a következtetést, hogy úgy tudnának csapást mérni az Egyesült Államokra, ha megszerzik a venezuelai olajkészletet, mert az egész földrészen óriási politikai változásokat érhetnének el. Több mint harminc évet kellett várni az alkalomra, azaz Hugo Chávezre, akit 1998 végén választottak meg a dél-amerikai ország elnökének.

A két latin-amerikai politikus azonnal hangzatos címekkel udvarolt egymásnak: Castro Amerika legnagyobb demokratájának nevezte Chávezt, a volt ejtőernyős alezredes pedig a szabadság bajnokának titulálta Fidelt. Chávez, a Szovjetunió helyébe lépő új támogató meghosszabbította a már-már magát megadó szigetországi kommunizmus létét, és részben az ő segítségükkel 2006-ra Latin-Amerika tucatnyi államában került baloldali, illetve marxista vezetés a hatalomba. Chávez végig Castróval egyeztetve tornázta fel a nyersolaj világpiaci árát, amely 2000-től hordónkénti 10-12 dollárról 2008 júliusának végéig 147 dollárig kúszott fel.

Chávez 2013. március 5-ei halála után a nyersolaj ára két hullámban zuhant mélypontra – a többi nyersanyagárral együtt –, Kuba új vezetője, Raúl Castro pedig rögtön belátta, hogy ha nem enged, rossz vége is lehet a Castro-érának. Bő másfél évvel később Barack Obama és Raúl Castro bejelentette a kubai–amerikai viszony rendezését, mert Castro úgy értékelte, hogy bár Venezuela már nem jöhet számításba, Kína is Kuba mellé állt, és Oroszországgal is kibékültek. Sőt, a többszörös válság sújtotta Európai Unió több tagállama is mellőzi korábbi elveit, és húsz évvel ezelőtti álláspontjához képest előbbre valónak tartja a gazdasági előnyöket Kubával. Az Egyesült Államok tehát már nincs egyedül a Kuba piacáért is zajló versenyfutásban, de nagyon úgy tűnik, bele kell törődnie ebbe a ténybe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.