Fontos lépést tett Libanon a válság rendezésére

Megalakult az új nemzeti egységkormány a szunnita Szaad Haríri vezetésével.

MTI
2016. 12. 19. 6:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Misel Aun államfő jóváhagyta a harmincfős kabinet összetételét, de a parlamentnek még szavaznia kell róla – tájékoztatott vasárnap este a miniszterelnök hivatal.

A bejelentés után Haríri közölte újságírókkal: legfontosabb feladatának tartja, hogy megvédje az országot a szomszédos Szíriában dúló polgárháború kedvezőtlen hatásaitól. A kormány nemzetközi segítséget fog kérni a Libanonba menekült – az ország lakosságának mintegy negyedét kitevő – 1,2 millió szíriai ellátásához, tette hozzá Haríri.

A kulcsfontosságú minisztériumok közül a külügyi és a belügyi tárcát ugyanazok fogják vezetni – Gibran Bászil és Nuhad Masnuk –, akik eddig is. A védelmi minisztérium élén viszont változást történt, Jakub Szarraf fogja irányítani.

A nemzeti egységkormány megalakulás fontos lépés a szíriai háborúval összefüggésbe hozható, két éve tartó belpolitikai válság rendezésében. A keresztények és a muzulmánok közötti nézeteltérések miatt az országnak két éven át nem volt elnöke, és ez idő alatt ügyvivő kabinet irányította az országot Tammam Szalám vezetésével.

Október 31-én választotta államfővé a parlament a maronita keresztény Misel Aunt, aki három napra rá a szunnita Szaad Haríri volt miniszterelnököt bízta meg a kormány megalakításával. Aun megválasztása nem sikerült volna Haríri támogatása nélkül. Ők régi politikai riválisok: a 81 éves Aun a Hezbollah közeli szövetségese, a 46 éves Haríri a radikális síita szervezet nyílt bírálója. Míg az új miniszterelnök Bassár el-Aszad szíriai elnök kérlelhetetlen ellenfele, a Hezbollah több ezer harcost küldött Szíriába, hogy harcoljon az Aszadhoz hű hadsereg oldalán.

Szaad Haríri a 2005-ben meggyilkolt volt miniszterelnök, Rafík Haríri fia, és 2009 végétől 2011 elejéig volt kormányfő. Kormánya azután bukott meg, hogy a Hezbollah és az Amal síita mozgalmak által delegált miniszterek lemondtak a Rafík Haríri meggyilkolásának ügyében egy hágai különbíróságon indult per miatt. A vád szerint ugyanis a Hezbollah több tagjának is köze lehetett a bűntényhez. A lemondott síita miniszterek viszont úgy vélekedtek, hogy az ügyben eljáró hágai bíróság tagjai Izrael és az Egyesült Államok zsoldosai.

A felekezetek szerinti hatalommegosztás szerint Libanonban az elnök mindig maronita keresztény, a kormányfő szunnita, a parlament elnöke pedig síita.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.