Lesz-e érdekházasság Bukaresttel?

A jövőben akár erősödhet a román igény a kelet-közép-európai együttműködés erősítésére, a közös brüsszeli fellépésre.

Pataky István
2016. 12. 12. 17:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még nem tudjuk, ki lesz Románia új miniszterelnöke, de az már biztos, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetésével alakul koalíciós kormány Bukarestben. Magyar szempontból a két legfontosabb kérdés nyilvánvalóan az: miként viszonyul az új kabinet az erdélyi magyarokhoz, illetve hogyan alakulnak a magyar–román államközi kapcsolatok? Mindkét esetben fontos szerep hárul a vasárnap kifejezetten jól teljesítő Romániai Magyar Demokrata Szövetségre (RMDSZ).

Ma még nem tudjuk, hogy a Kelemen Hunor vezette párt tagja vagy csak külső támogatója lesz-e a szociáldemokraták és a liberális ALDE alkotta kormánynak. Az utóbbinak van nagyobb esélye, mivel a PSD-nek, de az RMDSZ-nek is kínos lenne szavazóinak kommunikálni egy szerződéses összeborulást. Korábban – Adrian Nastase baloldali kormányának regnálásakor – már volt példa az RMDSZ koalíciós megállapodás nélküli parlamenti támogatására, s a tapasztalatok nem voltak rosszak.

A PSD nehezen tudná letagadni posztkommunista jellegét. Nacionalizmusát is a nemzeti érzésekkel manipuláló Ceausescu-féle kommunista diktatúrából mentette át. A székely zászlót legkitartóbban üldöző székelyföldi prefektusok szociáldemokrata színeket képviseltek, és a PSD-hez köthető a szélsőséges, magyarellenes Egységes Románia Szövetség létrehozása is, amelynek viszont nem sikerült átlépnie a bejutási küszöböt. De arra is volt már példa, hogy a PSD sikeresen visszafogta nacionalistáit, amikor megbízható szövetségest látott az RMDSZ-ben. Ebben a pragmatizmusban bízhatnak most is Kelemenék. Az viszont már inkább vágyálom, hogy konkrét előrelépések legyenek kisebbségi kérdésekben.

Valami hasonlóra lehet számítani a magyar–román államközi viszonyban is. Nagy barátságra kár lenne fogadni, de a Fidesszel kibékülő RMDSZ sokat tehet a befagyott kapcsolat javításáért. Hogy erre van hajlandóság, azt Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy RMDSZ-es polgármestere tegnap nyilvánvalóvá tette. „A magyarságnak elemi érdeke, hogy javuljon a Románia és Magyarország közti viszony. A romániai magyarság és az RMDSZ közvetíteni tud, hogy a két ország kapcsolatai eljussanak arra a szintre, amikor ismét lehetnek például közös kormányülések” – nyilatkozta a politikus. 

Nem mellékes, hogy a PSD a kampányban Orbán Viktorék üzeneteire hajazva hangsúlyosan használta Soros György rémképét. A baloldal a technokrata kormányt, a jobbközép erőket, de Klaus Johannis államfőt is az amerikai milliárdos, illetve a hozzá köthető érdekcsoportok bábjaiként mutatta be. Jutott a kritikákból a brüsszeli bürokratáknak, a külföldi befektetőknek és a romániai „idegenszívűeknek”. Johannis államfőt, illetve a miniszterelnököt több alkalommal is csak Klaus Wernerként, valamint Julienként (ez Dacian Ciolos második keresztneve) emlegették, ami cseppet sem finom utalás kétes értékű hazafiságukra.

Volt olyan elemző, aki a választási eredmények közzététele után máris illiberális politikát vizionált a még meg sem alakult PSD-kormánytól, s elrettentő példaként emlegette Budapestet és Varsót. Mindez közvetett módon akár alapot is adhat a magyar–román közeledésre. A magyar–szlovák példa azt mutatja, a legrosszabb viszonyból is lehet jól működő érdekházasság.                                    

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.