Olasz rendőrök egy milánói tűzpárbajban lelőtték a berlini merénylet feltételezett elkövetőjét, a 24 éves tunéziai Anisz Amrit – írja a Corriere della Sera. A hírt azóta az olasz belügyminiszter is megerősítette, mint mondta, „kétség sem férhet hozzá, hogy a lelőtt férfi Anisz Amri”.
Marokkó figyelmeztetett
A marokkói titkosszolgálat már több alkalommal is figyelmeztette a német hatóságokat, hogy Anisz Amri terrortámadásra készülhet – derül ki a marokkói sajtóból. Elmondásuk szerint először szeptember 19-én mutattak rá, hogy a tunéziai férfi szélsőséges lehet, és kapcsolatban áll az Iszlám Állammal. Később október 11-én újra figyelmeztettek, hogy Amri 14 hónapja illegálisan tartózkodik Németországban, és rendszeresen találkozik két „veszélyes”, Iszlám Államhoz köthető, orosz és marokkói szélsőségessel. A marokkóiaknak arról is volt információjuk, hogy Amri a polgárháború 2011-es kitörése után megpróbált átjutni Szíriába, továbbá Irakba is. A marokkói portál arra is emlékeztet, hogy nem ez volt az első alkalom, hogy hírszerzésük fontos információkkal látta el az európaiakat: Spanyolországban több tervezett terrortámadást sikerült megakadályozni a segítségükkel, és a párizsi terrortámadások egyik kitervelőjének, Abdelhamid Abaaoudnak a kézre kerítésében is fontos szerepet játszottak. (LD)
Csütörtökről péntekre virradóra a rendőrök lelőttek egy észak-afrikai férfit a Milánó melletti Sesto San Giovanniban található Május elseje téren egy buszpályaudvar közelében. A három járőr rutinellenőrzés céljából állította meg, mert az olasz hatóságok úgy sejtették, hogy Milánó külvárosában bujkál a terrorista.
A papírjait kérték, de a férfi fegyvert rántott és tüzelt, miközben azt kiabálta: „Allahu akbar”. Az egyik rendőrt a vállán megsebesítette, ekkor a járőrtársai lelőtték. Az ügyet azonnal Alberto Nobili, az olaszországi terrorelhárítási szervezet vezetője vette át ezután.
A járőröknek furcsa viselkedése miatt tűnt fel a férfi. Majd amikor megállították, fegyvert rántott. A rendőrök rögtön viszonozták a tüzet. A megsebesült járőr állapota nem kritikus – mondta Marco Minniti olasz belügyminiszter pénteki sajtótájékoztatóján, s hozzátette, hogy az intézkedő három rendőr közül egy másik is könnyebben megsérült.
A belügyminiszter elmondta, a holttestet később az ujjlenyomatai alapján azonosították, biztosan a 12 halálos áldozattal járó, hétfő esti, berlini gázolásos merénylet feltételezett elkövetőjét, Anisz Amrit lőtték le. Az, hogy Olaszországban lőtték le a merénylőt, bizonyítja, hogy az olasz belbiztonsági erők jól működnek
– tette hozzá Minniti, aki hálás az olasz rendőröknek a munkájukért. Paolo Gentiloni olasz kormányfő telefonon tájékoztatta Angela Merkel német kancellárt Amri megöléséről.
A német kormány köszönetet mondott az olasz hatóságoknak az intézkedésért. Gentiloni pénteken Rómában ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a veszély továbbra is nagy, azt Amri halála után sem lehet alábecsülni. Berlin már jelezte, hogy keresi Amri feltételezett tettestársait.
Angela Merkel német kancellár is megerősítette, hogy minden jel arra utal, Anisz Amri követte el a hétfő esti berlini merényletet, s bár az azonnali veszély elmúlt, de a terrorfenyegetettség megmarad. Hangsúlyozta: a német kormány levonja az eset tanulságait.
Elmondta, hogy a belügyminisztérium, az igazságügyi minisztérium és a kancellári hivatal a tartományi kormányok és a biztonsági szervek bevonásával az eset „valamennyi aspektusát elemzi”, és a lehető leghamarabb jelentést készít, majd a szövetségi kormány gyorsan végrehajtja az összes szükséges „politikai vagy jogszabályi változtatást”.
Péntek délután nem várt forrásból is megerősítették, hogy meghalt az elkövető: az Iszlám Állam (IÁ) is elismerte, hogy az olasz rendőrök lelőtték Anisz Amrit. Kedd este a dzsihadista szervezet már magára vállalta a berlini támadást, azonban a hatóságok ezt kétkedve fogadták.
Sajtóértesülések szerint Anisz Amri korábban hűséget esküdött az Iszlám Államnak, ezt a dzsihadista terrorszervezethez kapcsolható Amaq hírügynökség egy felvétellel támasztotta alá. Amri ebben hűséget esküdik az IÁ vezetőjének, Abu Bakr al-Baghdadinak, ugyanakkor arra szólította fel a harcosokat, hogy álljanak bosszút a hitetleneken.
A holttest átkutatásakor találtak nála egy vonatjegyet, amelyből kiderült, hogyan szökött át Berlinből az észak-olaszországi városba. Először a franciaországi Chamberybe utazott, majd onnan Torinón át érkezett meg Milánóba.
Amri 2011-ben hagyta el Tunéziát, akkor érkezett meg az olaszországi Lampedusába. Innen a belpassói menekülttáborba került. Különböző bűncselekmények miatt – többek között azért, mert egy menekültszálláson részt vett egy gyújtogatásban – négy évig volt börtönben Cataniában és Palermóban. Édesapja a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak nyilatkozva elmondta, hogy a fiát megváltoztatták a börtönévek. Ivott, drogozott és lopott, többször le is tartóztatták. De csak Európában radikalizálódott
– mondta a lapnak.
A hatóságok korábban azt közölték, hogy a börtönben már veszélyesként és potenciális szélsőségesként tartották számon. Amri többször is zaklatta egy keresztény cellatársát, például azzal fenyegette, hogy levágja a fejét.
Vélhetőleg azért tért vissza Olaszországba, mert helyismerettel és kapcsolatokkal is rendelkezett. Felmerült, hogy élő dzsihadista hálózat tagja lehetett ott. Az állítást azonban a belügyminiszter a nyomozás érdekeire hivatkozva nem kommentálta a sajtótájékoztatóján.
Börtönből szabadulása után Olaszországból Németországba utazott. Észak-Rajna–Vesztfáliában és Berlinben fordult meg, a befogadotti jogállást az idén áprilisban kapta meg. Ez olyan menedékkérőknek jár, akik nem jogosultak a menekült- vagy oltalmazott státusra, vagyis menedékjogi kérelmüket elutasították, de felfüggesztették az ország elhagyására kötelező határozatot, mert valamilyen okból nem térhetnek vissza hazájukba, például azért, mert halálbüntetés várna rájuk, vagy nincsenek úti okmányaik.
Megállapították a hétfői berlini merénylet valamennyi halálos áldozatának személyazonosságát – írta pénteken biztonsági forrásokra hivatkozva a Der Spiegel. A német hírmagazin beszámolójából kiderül: a halálos áldozatok között nincs magyar állampolgár.
A hetilap a hírportálján közölt értesülés szerint úgy tudja, hogy a 12 halálos áldozat között a támadáshoz használt kamion meggyilkolt lengyel sofőrje mellett van egy-egy cseh, olasz és izraeli, valamint nyolc német állampolgár. Valamennyi halálos áldozat felnőtt volt, hatan nők, hatan férfiak.
A sebesültek számáról ismét új összesítés jelent meg, a berlini szenátus – tartományi kormány – pénteki adatai szerint 53 ember sérült meg, 14-en továbbra is súlyos állapotban vannak.
A rendőr, aki lelőtte a merénylőt
Az Anisz Amrit lelövő rendőrt Olaszországban hősként ünneplik, Facebook-oldalán rengetegen hálálkodnak neki, hogy megvédte a biztonságukat. A 29 éves Luca Scatà egyébként még csak próbaidős rendőr, az idén került az osztályhoz. A belügyminisztérium tájékoztatása szerint két lövéssel ölte meg a terroristát.