Theresa May megkerülné a jogrendszert

A parlamentnek is áldását kell adnia brexit elkezdésére? Erről tárgyaltak a legfelső bíróságon.

Földi Bence
2016. 12. 08. 16:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Véget ért a brit legfelső bíróságon a lisszaboni szerződés 50. cikkelyének aktiválásával kapcsolatos négynapos meghallgatássorozat. Ez az a cikkely, amely szabályozza, hogy egy ország miként hagyhatja el az Európai Uniót, ennek aktiválása indíthatná el hivatalosan is a júliusban megszavazott brit kilépést (brexit). Bírósági ügy azért lett ebből, mert egy londoni befektetési társaság vezetője, Gina Miller szeretné elérni, hogy a brit parlament jóváhagyása nélkül ne lehessen végrehajtani a brexitet (Theresa May miniszterelnök saját hatáskörének tartja a folyamat elindítását). Az első fokon eljáró londoni bíróság ítélete szerint a parlament szuverén jogköre a kilépés elkezdésének jóváhagyása. A kormány fellebbezett, ezért került az ügy a legfelső bírósághoz, amely ismét meghallgatta a felek álláspontját.

Tegnapelőtt Skócia képviseletében James Wolffe főügyész a főbírák előtt leszögezte: az 50. cikkely aktiválása előtt a brit kormánynak nemcsak a brit parlamenttel, hanem a skóttal is konzultálnia kell. Érvelése szerint a brexittel módosulnak skót törvényhozási jogkörök, valamint átalakul az Egyesült Királyság belső alkotmányos rendje is. Álláspontja azért is érdekes, mert a brit kormány jogi képviselője a meghallgatássorozat korábbi szakaszában elvetette az egyeztetés lehetőségét. Skócia miniszterelnöke, Nicola Sturgeon a brexitnépszavazást követően egyébként többször is leszögezte, hogy ismét referendumot tartanának az ország Egyesült Királyságtól való elszakadásáról, mert nem tűrik el, hogy erőszakkal „kirángassák őket” az EU-ból. (Igaz, Skócia nem „saját jogán”, hanem az Egyesült Királyság részeként tagja a közösségnek jelenleg is, így ha kilépne ez utóbbiból, valószínűleg akkor is „kiesne” az unióból. Bár ilyesmire még soha nem volt példa, ezért nehéz megjósolni, hogy végül milyen alkuk köttetnének meg.)

A meghallgatássorozat ugyan lezárult, de a legfelső bíróság ítélethirdetésére idén már nem kerül sor – leghamarabb január közepén derül ki, hogyan döntött a testület. A kormány ugyanakkor próbált elébe menni az ítéletnek: kompromisszumot kötött az ellenzékkel. May vállalta, hogy az 50. cikkely aktiválása előtt a parlament elé terjeszt egy ismertetőt a követendő stratégiájáról, cserébe az alsóház nagy többséggel támogatta a kormány menetrendjét, amely szerint március végéig el kell indítani a kilépést. A miniszterelnök a Financial Timesnak tegnap így fogalmazott: „Fontos, hogy ne húzzuk már sokáig a kilépést, mert akkor elveszítenék az emberek a politikusokba vetett bizalmukat. Porhintésnek hinnék az egészet”. Hozzátette, szerinte az uniós vezetők mindent elkövetnek majd Nagy-Britannia megbüntetéséért, hogy eltántorítsanak más államokat a kilépéstől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.