Vége a négy éve tartó vérfürdőnek Aleppóban

A szír kormányerők visszafoglalták Aleppót. Egy kecskemétnyi ember lelte halálát a város négy évig tartó ostromában.

Majláth Ronald
2016. 12. 13. 16:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint négy évnyi küzdelem után végéhez ért az aleppói csata: habár a város visszafoglalását Damaszkusz még nem deklarálta hivatalosan, a kormányzó Baasz (Baath) Párt nyugat-aleppói vezetője már bejelentette a város felszabadítását. A város nyugati részén – amely mindvégig a kormányerők ellenőrzése alatt állt – már hétfő este utcára vonultak a helyi lakosok, és szíriai zászlókkal valamint Bassár el-Aszad szíriai elnök képeivel ünnepelték a győzelmet.

Mindeközben a város Szalaheddin nevű kerületében továbbra is harcok folytak, a lázadók még egy utolsó kísérletet tettek, hogy visszavágjanak a kormányerőknek. Zaid asz-Száleh altábornagy ugyanakkor kijelentette, hogy Aleppó teljes bevétele csak idő kérdése, és a körbezárt területen maradt lázadóknak nincs más választásuk: vagy megadják magukat, vagy meghalnak. A bejrúti központú Al-Masdar News – amely kiterjedt tudósítói hálózattal rendelkezik Szíriában – emellett közölte: a lázadók már csak egy 3,5 négyzetkilométernyi területre szorultak vissza, ez mindösszesen két százaléka annak a területnek, amely szeptemberben a lázadók kezén volt.

Egy aleppói lázadócsoport képviselője szerint megállapodás született arról, hogy a következő órákban a civilek és a lázadók elhagyhatják az észak-szíriai Aleppót. Néhány óra múlva életbe lép a megállapodás, amelynek értelmében a civil lakosok, illetve a lázadók könnyűfegyverzetükkel együtt távozhatnak Aleppó ostromlott körzeteiből - mondta el kedden az AFP francia hírügynökségnek a Núreddín az-Zinki lázadócsoport egy képviselője. A megállapodás Oroszország és Törökország irányításával jött létre - tette hozzá.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár kedd délutánra összehívta a világszervezet Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülését, amelyen tájékoztatást ad a szíriai kormányerők által ostromlott észak-szíriai Aleppóban kialakult helyzetről - közölték diplomaták.  A tanácskozást Franciaország és Nagy-Britannia kérte tekintettel arra, hogy a szíriai hadsereg egyik forrása a nap folyamán bejelentette: a felkelők utolsó ellenállási gócpontját bármelyik pillanatban felszámolhatják. Ban Ki Mun emellett közölte, hogy a világszervezet riasztó jelentésekhez jutott a civilek ellen elkövetett atrocitásokról a városban.

Aleppó bevételéért hatalmas áldozatokat kellett hoznia a szíriai kormánynak. A városban a harcok 2012 júliusában kezdődtek. A lázadók elfoglalták a keleti városrészeket, majd bekerítették a kormánypárti területeket. Növelte az erejüket, hogy az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet szíriai fiókszervezete, az an-Nuszra Front is bekapcsolódott a harcokba. Ennek ellenére nem sikerült elvágniuk egymástól a kormány által felügyelt területeket. A kormányseregek és a libanoni Hezbollah igyekezetének köszönhetően a körbekerített területek 2013 óta folyamatos kapcsolatban álltak egymással. Majd hosszú ideig egy egészen különleges helyzet állt elő: a kormányerők és a lázadók majdnem kölcsönösen bekerítették egymást, amint a frontvonalak megmerevedtek. A döntő változást az iráni és orosz erők beavatkozása hozta el: innentől ismét Aszadéké lett a kezdeményezés a városban.

Gondos előkészítés után a kormányerők ez év június 25-én indítottak támadást Kelet-Aleppó bevételéért. Ekkor a városba vezető Castello út, vagyis a lázadók egyetlen utánpótlási vonalának elvágása volt a tét. A feladat végrehajtásában kulcsszerepet kaptak a Szíriai Arab Hadsereg elit csapatai, a Tigris Alakulatok is, de a Hezbollah is segítette a város északi területeinek visszavételét. A következő hetekben a kormányerők folyamatosan szűkítették az ostromgyűrűt Kelet-Aleppó körül. Ekkor már beszálltak a harcba a kurd Népvédelmi Egységek is, akik az aleppói csata kezdete óta folyamatosan az ellenőrzésük alatt tartják Sejk Makszúd kerületet. Csakhogy július végén a lázadók óriási erővel vették célba a kormányerők ostromgyűrűjét, melyet sikeresen át is törtek egy időre. A támadás intenzitását jelzi, hogy a lázadók nyolc-tízezer harcost mozgósítottak, akik közül nagyszámú öngyilkos támadó vette célba a kormányerők állásait. A kormányerők válasza azonban nem késett sokáig: az orosz légierő segítségével néhány hét alatt helyreállították az ostromzárat, azóta pedig folyamatosan szűkítették a gyűrűt a keleti városrész körül, amelyből a lázadók már sehogy sem tudtak kitörni. Az aleppói csata áldozatainak száma ekkorra már döbbenetesen megugrott: habár a szíriai kormány nem közli hivatalosan a saját veszteségeit, szakértői számítások szerint Aleppó tartományban már százezernél is több életet követelt a szíriai polgárháború.

Miért tartott ilyen sokáig az aleppói csata? – ezt a kérdést tettük fel Wagner Péternek, a Külügyi és Külgazdasági Intézet Közel-Kelet-szakértőjének, aki hangsúlyozta: Aleppó a szíriai háború első éveiben nem jelentett prioritást a kormányerőknek, sokkal inkább Damaszkusz, illetve a tengerparti területek védelmét kellett megszervezniük. Aleppó felszabadítására így csak azután koncentrálhattak, miután stabilizálták a helyzetet az előbbi területeken. Damaszkusz számára ezután vált igazán fontossá Aleppó, amely valaha gazdaságilag Szíria legfontosabb városa volt. Palmüra márciusi visszavétele után így egyre többször hangzott el a világsajtóban, hogy Aleppó lehet a szíriai háború Sztálingrádja, hiszen ha ott győznek a kormányerők, megfordíthatják az egész háború menetét.

Mi várható az aleppói győzelem után? Októberben, amikor az orosz Komszomolszkaja Pravda újságírója Damaszkuszba látogatott, Aszad elnök egy interjúban jelezte: amennyiben visszafoglalnák Aleppót, nem a török határvonal lezárásával folytatnák a hadműveleteket, hanem Idlíb tartományból Törökországba szorítanák „vissza” a fegyvereseket. Wagner Péter szerint szinte bizonyos, hogy a szíriai kormányerők továbbra is a lázadók visszaszorítására helyezik majd a hangsúlyt, és nem a terrorkalifátusra, amely a múlt héten foglalta vissza Palmürát. – Az Iszlám Állam (IÁ) számukra mindig is többedrangú probléma volt a lázadókhoz képest – hangsúlyozta a szakember, aki szerint most Idlíb tartomány visszafoglalása következhet, illetve a Damaszkusz és Aleppó közötti területek megtisztítása.

Wagner Péter azonban nem bízik abban, hogy az aleppói győzelem után felgyorsulnának az események Szíriában, és közelebb kerülnénk a háború lezárásához, illetve az IÁ teljes szétveréséhez. A lázadók fellegvára ugyanis most várhatóan át fog helyeződni más területekre, például az al-Babtól északra fekvő térségbe, amelyet a lázadók a török hadsereg támogatásával szereztek vissza az IÁ-tól és a kurdoktól az Eufráteszi Pajzs hadművelet keretében. Aleppó visszafoglalása azonban kétségtelenül lendületet ad majd a szíriai kormányerőknek, hogy tovább folytassák a nyugat-szíriai területek visszafoglalását a lázadóktól.

Videofelvételeket tett közzé az IÁ-hoz köthető Amaq hírügynökség, amelyen elhagyott orosz katonai állásokat mutatnak Palmürában. Mint ismert, a terrorkalifátus december 8-án indított támadást az ókori szíriai város ellen, melyet néhány napos harc után vissza is foglaltak a kormányerőktől, amelyeknek márciusban még több hét kellett, hogy bevegyék a várost. Azóta Oroszország és a nyugati államok kölcsönösen egymást vádolják a fiaskóért. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint az együttműködés hiánya az egyik oka annak, hogy az IÁ aktivizálódott az arab országban. A politikus egyben kifogásolta, hogy az ellentétektől megosztott civilizált emberiség képviselői „ölbe tett kézzel ülnek, és a valóságban semmit sem tesznek az Iszlám Állam képében jelentkező nemzetközi terroristák elleni harcért”. Válaszul Jean-Marc Ayrault, a francia diplomácia vezetője jelezte: ékesen bizonyítja a szíriai orosz beavatkozást a terrorizmus elleni fellépéssel igazoló állítások hamisságát, hogy az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei ismét behatoltak Palmüra városba, miközben az orosz haderő Aleppóval volt elfoglalva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.