Betiltanák a burkát az osztrákok

A bíróságokon és az iskolákban sem fedhetik majd el arcukat a nők. Ausztria-szerte 150 nőt érinthet a törvény.

MNO
2017. 01. 31. 12:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az osztrák kormánykoalíció megállapodott abban, hogy betiltsa a teljes arcot elfedő fátyol viselését közterületeken Ausztriában. A rendelet alapján a közterületeken nem takarhatják el a nők az arcukat. Emellett az általános tilalom az állami alkalmazottakra is kiterjed, ennek értelmében mellőzniük kell a fejkendő és a vallási jelképek viselését – írja a BBC. A kormány azzal indokolja a lépését, hogy egy nyílt társadalomban szükséges a nyílt kommunikáció, ezért nem lehet eltakarni az arcot a köztereken. 

Ezzel a rendelkezéssel Ausztria azoknak az országoknak a sorába lépett, amelyek korlátozzák a nikáb vagy a burka viselését. Bár szakemberek megjegyzik, hogy a tiltás hatására sokkal kevesebb látogató érkezhet az öböl menti országokból Ausztriába, ugyanakkor az adatok szerint nem kiugróan magas – becslések szerint 150 – a nikábot vagy a burkát viselő nők száma Ausztriában.

A rendeletet Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter is szorgalmazta, aki korábban úgy nyilatkozott, hogy Ausztriában nincs helye sem a burkának, sem más olyan jelképnek, amely a nők alárendeltségét szimbolizálja.

Tavaly novemberben már Hollandia is lépett burkaügyben, bár a holland rendelet nem teljes tilalmat jelent, hanem azokra az esetekre vonatkozik, amikor elengedhetetlen az arc megmutatása az azonosításhoz, így a kormányzati épületekben, az iskolákban, a kórházakban és a tömegközlekedés használata során nem engedélyezett a burka viselése.

Európában elsőként 2010-ben Franciaország tiltotta be az arcot takaró fátyol, a burka és a nikáb viselését közterületen. Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) 2014-es ítéletében helybenhagyta a döntést, mondván, hogy az nem sérti a vallás szabad gyakorlását. A tilalmat később Belgium, Bulgária és Svájc néhány régiója is bevezette. Ezekben az országokban 150 eurót kell fizetnie a törvényt megsértőnek.

A törvény életbelépéséhez az osztrák parlament jóváhagyása szükséges.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.