A megbékélési terv első lépéseként mintegy 2600 felkelő tette le a fegyvert a Damaszkusztól északra fekvő Barada-völgyben, ahol a szíriai fővárost ivóvízzel ellátó forrás ered – közölte csütörtökön a szíriai orosz megbékélési központ szóvivője, Alekszandr Blinkov ezredes a Fars iráni hírügynökség közlése szerint. Hozzátette, a völgy lakossága visszatért a normális élethez, számukra humanitárius segélyeket szállítanak – de hogy pontosan kik, azt nem tisztázta.
A Damaszkusztól északra fekvő terület december végén került reflektorfénybe, ugyanis innen ered a fővárost vízzel ellátó Barada folyó. Damaszkuszban december vége óta súlyos vízhiány, mert a várost és környékét ellátó ivóvízforrást üzemanyag szennyezte be. A szemben álló felek egymást vádolják a szennyezéssel. A vízhiány legalább ötmillió embert érint.
Az egyelőre nem világos, hogy a probléma megoldódott-e azzal, hogy a térség több települése csatlakozott a megbékélési megállapodáshoz.
A RIA Novosztyi orosz hírügynökség jelentése szerint Blinkov tudatta, azokat, akik nem hajlandók letenni a fegyvert, családtagjaikkal Idlib tartományba szállítják a szíriai hatóságok felügyelete alatt. Azok a felkelők, akik letették a fegyvert, a térség önvédelmi egységeihez csatlakoznak. Azok a fegyveresek pedig, akik egyáltalán nem csatlakoztak a megbékélési egyezséghez, visszavonultak a hegyi magaslatokba, ahonnan továbbra is tüzérséggel lőnek környékbeli településeket.
A damaszkuszi rezsim a tavalyi évben kezdett helyi megbékélési egyezségeket ajánlani felkelőknek, amelyek értelmében a felkelők feladták területeiket cserébe azért, hogy a kormány garantálta szabad távozásukat a nagyrészt felkelőcsoportok – köztük a szélsőséges Szabad Levante (Ahrar as-Sám) és a korábban Győzedelmes Front (Dzsabhat an-Nuszra) néven ismert Levante Meghódításáért Front (Dzsabhat Fatah as-Sám) – kezén lévő Idlib tartományba.
Értesülések szerint a fegyvert letevő lázadókat kegyelemben részesítik, ugyanakkor megfigyelők arról jelentenek, hogy ezeket az embereket besorozzák a kormányerők kötelékébe.
A december végén hatályba lépett szíriai általános tűzszünet sikere jelentheti a békéhez vezető utat – jelentette ki csütörtökön a szíriai elnök. Bassár el-Aszad az iráni törvényhozás elnökének nemzetközi ügyekben illetékes tanácsadójával, Amir Abdollahiannal folyatott találkozóján beszélt erről.
A szíriai államfő úgy fogalmazott: a török-orosz megállapodáson nyugvó tűzszünet lehetővé teszi, hogy a béke és a stabilitás visszatérjen Szíriába, mert így a terrorista csoportok elleni harcra lehet összpontosítani. Hozzátette, a tűzszünet megteremti annak körülményeit, hogy a szíriaiak párbeszédet kezdjenek egymással országuk jövőjéről. A tűzszünet egyébként a szórványos villongásoktól eltekintve stabil – ezt az ENSZ közölte csütörtökön.
Kedden ért véget a Moszkva, Ankara és Teherán által kezdeményezett asztanai konferencia a három ország közös zárónyilatkozatával. Egyebek közt kijelentették, hogy közös mechanizmust hoznak létre a szíriai általános tűzszünet ellenőrzésére, amely nem vonatkozik az Iszlám Állam és a Fatah as-Sám szélsőséges szervezetekre. Emellett kiálltak Szíriai területi egysége mellett és támogatták a szíriai fegyveres ellenzék és a kormány közötti párbeszédet a konfliktus rendezéséről, amelynek a közlemény szerint nincs katonai útja.
A Fatah as-Sám kedden támadást indított Észak-Szíriában több felkelőcsoport, köztük olyanok ellen is, amelyek részt vettek az asztanai tárgyalásokon. A korábban an-Nuszra Front néven ismert szervezet azzal vádolja ezeket a felkelőket, hogy összeesküdtek ellene, az egyik csoportot pedig meg is semmisítette. Csütörtöki hírek szerint több csoport így beolvadt a szintén iszlamista elveket valló Ahrár as-Sám szervezetbe.
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű emigráns civil szervezet csütörtökön közölte: az Iszlám Állam elvágta a szíriai kormányerők egyetlen utánpótlási vonalát Aleppóba, amelyet decemberben foglalt vissza Damaszkusz. A szíriai hadsereg ugyanakkor cáfolta ezt a hírt.