A január 18-án aláírt dokumentum értelmében a megállapodás 49 évre szól és automatikusan 25 évvel meghosszabbodik, ha egyik fél sem jelzi formálisan szándékát a felmondására.
Orosz hírforrások azt emelik ki a dokumentumból, hogy a támaszpont teljes immunitást élvez a Szíriai Arab Köztársaság igazságszolgáltatásával szemben, ami a területen tartózkodó személyzetre és családtagjaikra is vonatkozik. A tartúszi kikötőhöz tartozó archívum, levelezési rendszer és minden egyéb irat érinthetetlen.
A támaszpont területén belül a biztonságért az orosz, a területén kívül pedig a szíriai fél felel. A haditengerészeti kikötő területére nem léphetnek be a szíriai hatóságok a kikötő parancsnokának beleegyezése nélkül, a területen lévő ingóságok és ingatlanok felett is az oroszok rendelkeznek.
Oroszország bármilyen típusú fegyvert elhelyezhet a tartúszi hadikikötő területén a személyzet biztonságának szavatolása érdekében, ezeket a fegyvereket pedig a Szíriai Arab Köztársaság területén keresztül szállíthatja.
A megállapodás lehetővé teszi Oroszország számára, hogy legfeljebb 11 hadihajót állomásoztasson Tartúszban, köztük atommeghajtású vízi járműveket is
– teszik hozzá hírügynökségek. A dokumentum emellett biztosítja a jogot Oroszországnak, hogy saját belátása szerint hajtson végre építési munkálatokat a kikötő területén.
Márciusban Vlagyimir Putyin elnök elrendelte a Szíriában harcoló orosz katonai erő fő része kivonásának megkezdését. Leszögezte ugyanakkor, hogy a Latakia tartománybeli Hmejmimben lévő orosz légibázis és a tartúszi kikötőben működő orosz haditengerészeti létesítmény folytatja működését.
Az Interfax orosz hírügynökség korábban arról számolt be, hogy a szíriai orosz részleges haderőcsökkentéssel párhuzamosan Oroszország a tartúszi hadikikötő modernizálását tervezi, és alkalmassá kívánja tenni cirkálók fogadására.