Hosszú távra tervez Moszkva a Közel-Keleten

49 évig biztosan orosz fennhatóság alatt marad a szíriai Tartúsz kikötője. Orosz támaszpontként 1977 óta üzemel.

MTI
2017. 01. 20. 19:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A január 18-án aláírt dokumentum értelmében a megállapodás 49 évre szól és automatikusan 25 évvel meghosszabbodik, ha egyik fél sem jelzi formálisan szándékát a felmondására.

Orosz hírforrások azt emelik ki a dokumentumból, hogy a támaszpont teljes immunitást élvez a Szíriai Arab Köztársaság igazságszolgáltatásával szemben, ami a területen tartózkodó személyzetre és családtagjaikra is vonatkozik. A tartúszi kikötőhöz tartozó archívum, levelezési rendszer és minden egyéb irat érinthetetlen.

A támaszpont területén belül a biztonságért az orosz, a területén kívül pedig a szíriai fél felel. A haditengerészeti kikötő területére nem léphetnek be a szíriai hatóságok a kikötő parancsnokának beleegyezése nélkül, a területen lévő ingóságok és ingatlanok felett is az oroszok rendelkeznek.

Oroszország bármilyen típusú fegyvert elhelyezhet a tartúszi hadikikötő területén a személyzet biztonságának szavatolása érdekében, ezeket a fegyvereket pedig a Szíriai Arab Köztársaság területén keresztül szállíthatja.

A megállapodás lehetővé teszi Oroszország számára, hogy legfeljebb 11 hadihajót állomásoztasson Tartúszban, köztük atommeghajtású vízi járműveket is

– teszik hozzá hírügynökségek. A dokumentum emellett biztosítja a jogot Oroszországnak, hogy saját belátása szerint hajtson végre építési munkálatokat a kikötő területén.

Márciusban Vlagyimir Putyin elnök elrendelte a Szíriában harcoló orosz katonai erő fő része kivonásának megkezdését. Leszögezte ugyanakkor, hogy a Latakia tartománybeli Hmejmimben lévő orosz légibázis és a tartúszi kikötőben működő orosz haditengerészeti létesítmény folytatja működését.

Az Interfax orosz hírügynökség korábban arról számolt be, hogy a szíriai orosz részleges haderőcsökkentéssel párhuzamosan Oroszország a tartúszi hadikikötő modernizálását tervezi, és alkalmassá kívánja tenni cirkálók fogadására.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.