Lerombolták az Iszlám Állam terrorszervezet harcosai Palmüra római kori teátrumának egy részét – írja a BBC. Az teátrum homlokzatán kívül a híres római négyes kaput, a Tetrapülont is megsemmisítették. Mamún Abdel-Karim szíriai örökségvédelmi miniszter azt mondta, hogy a Tetrapülon tizenhat oszlopából csupán két oszloppár áll a helyén, a többit kidöntötték – írja az MTI.
Irina Bokova, a UNESCO főigazgatója pénteki nyilatkozatában háborús bűncselekménynek minősítette a pusztítást. Úgy fogalmazott: az emberéletek kioltásával és a történelmi emlékek pusztításával az erőszakos szélsőségeseknek az a céljuk, hogy megfosszák Szíria népét múltjától és jövőjétől. Bokova egyúttal beszámolt arról, hogy Aleppó óvárosának hatvan százaléka súlyosan megrongálódott, harminc százaléka pedig teljesen elpusztult a Szíriai háborúban. Erre jutott a UNESCO-nak az a rendkívüli küldöttsége, amely hétfőtől csütörtökig vizsgálta, hogy mekkora károk keletkeztek Aleppóban a világörökség részének nyilvánított történelmi épületekben, műemlékekben.
Korábban a terrorszervezet harcosai tizenkét embert gyilkoltak meg Palmürában, a vérengzések egy része a teátrumban történt. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) úgy tudja, négy tanárt és kormányalkalmazottat fejeztek le. A többieket – négy-négy lázadó és kormányhű katonát – először agyonlőtték, majd lefejezték a teátrumban, illetve egy elhagyott orosz katonai bázison.
Az Iszlám Állam harcosai tavaly decemberben foglalták vissza Palmürát, kilenc hónappal azt követően, hogy a damaszkuszi rezsim erői orosz segítséggel kiűzték őket onnan. A szervezet már akkor is nyilvánosság előtt végrehajtott gyilkosságokhoz használta az ókori körszínházat. Az IÁ harcosai korábban Palmüra számos műemlékét, köztük a Bél-templomot, egy ókori diadalívet és a Baál–Samin-templomot is lerombolták.
A szíriai Palmürát bemutató kiállítás nyílt decemberben a francia fővárosban. A Louvre melletti Grand Palais Bámijántól Palmüráig című tárlatán a kereskedelmi szempontból stratégiai jelentőségű, emiatt már a hellenizmus idején roppant gazdag városról készített, eddig publikálatlan drónfelvételeket láthatnak az érdeklődők háromdimenziós, 360 fokos kivetítésben.
A vizuális felmérés egyébként tavaly áprilisban, mindössze néhány nappal azután történt, hogy a kormányerőknek az oroszok légi támogatásával sikerült kifüstölniük az Iszlám Állam szélsőségeseit a UNESCO világörökségi listáján szereplő városból.