Egy brit tábornok lázálomszerű fikciója (Sir Richard Shirreff: 2017: Háború Oroszországgal) kapcsán a Nyugat és Oroszország közötti konfliktus lehetőségéről rendezett konferenciát az A38 hajón az Atheneum Kiadó és a Republikon Intézet, de két volt külügyminiszternek a témáról folytatott beszélgetése a moderátor kezdeményezésére a magyar diplomácia mai állapotának erőteljes kritikájába torkollott.
Mészáros Antónia, az ATV műsorvezetője azt igyekezett megtudni Jeszenszky Gézától és Balázs Pétertől, hogy a Szijjártó Péter vezette Bem téri minisztérium miként tud megfelelni az aktuális nemzetközi kihívásoknak, így a nyugati–orosz szembenállásnak, Donald Trump elnökségének, amire válaszul a két volt tárcavezető az iróniát sem mellőzve adott hangot kételyeinek. Bajnai Gordon kormányfő egykori külügyminisztere, a Soros-féle Közép-Európa Egyetem tanszékvezetője a kerekedőházakra utalva „mangókonzerv-hálózatról” tett említést, illetve a külkereskedelemben vállalt, szerinte túlzott kormányzati szerep kapcsán óvott attól, hogy a „kerítőnő is részt vegyen az aktusban”. Úgy vélte: míg a külpolitika stratégiai döntéshozatalát Orbán Viktor, az uniós ügyeket Lázár János tartja a kezében, a „maradék” és a külgazdaság van már csak az egykori külügyi tárcánál.
Az Antall-kormány külügyminisztere, aki később nagykövetként is tevékenykedett, és 2014-ig volt a minisztériumnál, az átszervezéseket, a jó szakemberek eltávolítását és a helyükre hozott fiatalok tapasztalat- és tekintélyhiányát rótta a jelenlegi kormány szemére.
Mindkét volt külügyminiszter rosszallotta, hogy a külpolitikai döntésekben és megnyilvánulásokban minduntalan a belpolitikai szempontok érvényesítése érhető tetten, legyen szó a migránsellenes retorikáról vagy az Európai Unióval folytatott „szabadságharcról”.