Kern péntekig adott „ultimátumot” az ÖVP-nek. „Konkrét eredményeket kell előkészítenünk, különben nincs szükség a kormányra” – nyilatkozott a kancellár a Der Standard című osztrák lapnak.
Reinhold Mitterlehner alkancellár, az ÖVP elnöke szerint viszont eredményekre és nem ultimátumra van szükség.
A Die Presse azt írta, hogy Kern a hétvégén Izraelbe utazik, és még azelőtt tisztázni akarja, hogy megvalósul-e a program. A lap szerint a keményebb hangnem oka az lehet, hogy a legutóbbi felmérések szerint országszerte az ellenzéki Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) a legnépszerűbb párt.
A szociáldemokraták szerint Christian Kern január 11-én bemutatott programbeszédét, az A tervként emlegetett javaslatcsomagot a koalíciós partner egyetlen pontban sem akarja elfogadni.
A Die Presse felidézte azokat a témákat, amelyekben meg kellene egyezniük a kormánypártoknak. „A következő napokban elég nehéznek látszik a megállapodás” – vélekedett a lap.
Elsősorban a biztonsági intézkedésekről kell dönteni. Az ÖVP javaslata szerint a terrorizmus elleni harcban magáncélú és az autópályákon használt kamerák által rögzített videofelvételek is felhasználhatók lennének a büntetőeljárás során, valamint a terrorgyanús embereket nyomkövető lábbilincs segítségével figyelnék meg, és lehetővé tennék az adatmegőrzést. Emellett a felére, vagyis 17 500-ra kellene csökkenteni Ausztria idei évre előirányzott menekültbefogadási kvótáját.
Az SPÖ az alapjogok esetleges korlátozására hivatkozva kételkedik a javaslatokban, bár nem utasítja el teljes mértékben. A kancellár arról beszélt, hogy javítani kell a rendőrség alkalmazottainak védelmét, lehetségesnek nevezte a Szíriából visszatért harcosok megfigyelését, és szükségesnek vélte a bevándorlás visszaszorítását. Hans Peter Doskozil szociáldemokrata védelmi miniszter elképzelhetőnek nevezte, hogy a veszélyt jelentő menedékkérőket lábbilincs segítségével figyeljék meg, szintén hangsúlyozta a menekültek számának csökkentését, azonban konkrét számokat nem említett.
A kormánynak meg kell egyeznie továbbá a választói jog reformjáról, valamint a gazdaság tehermentesítése, a kezdő vállalkozások támogatása, a munkáltatói járulékok és a bürokratikus terhek csökkentése érdekében tett kancellári javaslatokról.
A két párt vezetője egyaránt cáfolta, hogy előre hozott választásokra törekednének. Reinhold Mitterlehner szerint az helytelen út lenne, a választókat csak a szabadságpárt felé terelné.
Eddig munkacsoportokban folyt az egyeztetés, azonban szerdán miniszteri szintű megbeszélésre kerül sor, amelyen Christian Kern, Reinhold Mitterlehner, továbbá Hans Jörg Schelling néppárti pénzügyminiszter, a kormánykoordinációt vezető Thomas Drozda szociáldemokrata kancelláriaminiszter és Harald Mahrer néppárti gazdasági államtitkár, valamint Andreas Schieder szociáldemokrata frakcióvezető vesz részt.