Meghalt a náci propagandaminiszter egykori titkárnője

Goebbels egykori gépírónője, Brünhilde Pomsel 106 éves volt.

MNO
2017. 01. 30. 7:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány héttel százhatodik születésnapját követően Münchenben meghalt Brünhilde Pomsel, a náci Németország propagandaminiszterének egykori titkárnője. Feladatköre miatt szoros kapcsolatban állt Goebbelsszel, a huszadik század egyik leghírhedtebb háborús bűnösével.

Az egykori titkárnő sosem érzett bűntudatot, és azt mondta, bár biztosan nem hisznek neki, nem tudott a náci Németország által elkövetett szörnyűségekről. Legalábbis így vallott erről az „Egy német élet” című dokumentumfilmben 2016-ban, melyben a Hitler-bunkerben töltött időszakról is beszélt. Évtizedeken keresztül egészen 2011-ig – amikor megjelent vele egy interjú –, nem szólalt meg azzal kapcsolatban, milyen szerepet töltött be a náci Németországban.

Pomsel egyike volt a náci birodalom utolsó túlélőinek, feladatai közé tartozott az elesett katonák számának lefelé, a szovjet katonák által megerőszakolt német nők számának pedig a felfelé kozmetikázása.

Pomsel 1911 januárjában született, habár mindig azt állította, hogy nem érdekli a politika, 1933-ban, Hitler hatalomra kerülésekor csatlakozott a náci párthoz, és a német rádiónál vállalt állást, hogy kormányzati munkához jusson. 1942-ben ajánlották be a propagandaminisztériumba, és lett Goebbels első számú titkárnője. A főnökét arrogáns emberként jellemezte, akinek mindig makulátlan volt a megjelenése.

Pomsel élete 1945-ben, Hitler születésnapja után egy nappal vett fordulatot. Április 30-án Goebbels titkára, Günther Schwägermann érkezett a hírrel, hogy Hitler megölte magát. Egy napra rá Goebbels is követte példáját, felesége és a gyerekek is meghaltak. Pomsel erről így vallott: „nem találtuk a szavakat”. Ő és a többi titkárnő fehér élelmiszerzsákokból zászlót varrtak, amivel az oroszokat fogadták. Letartóztatását követően öt évet töltött Berlinben és környékén különböző szovjet börtöntáborokban, de mindvégig azt állította, hogy ő nem volt más, mint egy gépírónő Goebbels hivatalában. Az ötvenes években pedig visszatért a német rádióhoz, ahol még legalább húsz évig dolgozott.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.