Megtalálták a fukusimai reaktor sugárzó fűtőanyagát

Az atomerőmű üzemeltetőjének az lesz a feladata, hogy módszert találjon az eltávolítására.

MTI
2017. 01. 30. 9:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kettes számú reaktor alatt valószínűleg a nukleáris fűtőanyag maradványát találta meg egy megfigyelő kamera hétfő reggel, ami áttörést jelenthet az eddig akadozva haladó eltakarítási munkákban. Az erősen sugárzó olvadék megtalálása arra ösztönözheti a Tepcót, hogy mielőbb keressen egy módszert a megolvadt fűtőanyag eltávolítására.

A 2011-es földrengés és szökőár miatt a fukusimai atomerőmű három reaktorának magja olvadt meg, és több másik is megrongálódott. Az erőműből nagy mennyiségben kijutott radioaktív anyagok több tíz kilométeres távolságig beszennyezték a környezetet. A katasztrófát később a Nemzetközi Nukleáris Eseményskála (INES) szerinti legsúlyosabb, 7-es fokozatba (nagyon súlyos baleset) sorolták be.

Az erőművet üzemeltető Tepco az elmúlt években ugyan eltávolított néhány száz elhasznált fűtőanyagrudat az egyik károsodott épületből, de a leolvadt reaktorok fűtőanyagának maradékát eddig nem sikerült megtalálni. A probléma megoldása eddig azért bizonyult különösen nehéznek, mert a legújabb technológiával készült, úszó és akadályokat kikerülő robotokat tönkretette az erős sugárzás, mielőtt hozzáférhettek volna a reaktorok belsejéhez.

A japán kormány decemberi jelentése szerint a fukusimai atomkatasztrófa utáni helyreállítási munkálatok várhatólag 21,5 ezer milliárd jent (csaknem 54 ezer milliárd forintot) emésztenek fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.