A brit parlament petíciós, valamint a nőjogi és esélyegyenlőségi bizottsága közölte, hogy a diszkriminatív munkahelyi öltözködési előírások továbbra is sok helyen vannak érvényben az országban, a 2010-es, egyenlőségről szóló törvény nem óvja meg a munkavállalókat a hátrányos megkülönböztetéstől.
A két bizottság vizsgálatot indított a munkahelyi öltözködési előírásokról, miután tavaly petíciót kaptak Nicola Thorp londoni alkalmazottól, akit hazaküldtek a munkából, mert nem volt hajlandó magas sarkú cipőt viselni.
„Nem elegendő, hogy egy törvény világos elveken alapuljon, a gyakorlatban is működnie kell” – írta közleményében Helen Jones, a petíciós bizottság elnöke.
A két bizottság jelentéséből kiderült: vizsgálatuk során több száz nő jelezte, hogy fájdalmat, tartós károsodást okozott náluk a magas sarkú cipő rendszeres viselése, mások arról számoltak be, hogy hajukat szőkére kellett festeniük, kihívó öltözéket kellett viselniük és folyamatosan újra és újra ki kellett magukat sminkelniük a munkahelyükön.
A jelentés arra szólította fel a kormányzatot, hogy változtasson a szabályozáson, ha szükséges, hogy hatékonyabban védje meg a dolgozókat a munkahelyi nemi diszkriminációtól és jelentősen növelje a törvény ellen vétő munkaadók büntetését.
„A munkaadóknak azzal kellene foglalkozniuk, hogy miként lesz a munka hatékonyabb és mitől érzik úgy a dolgozók, hogy részei a csapatnak. Ez nem a magas sarkú cipő” – mutatott rá Sam Smethers, a The Fawcett Society nőjogi jótékonysági szervezet tagja.
Nicola Thorp petícióját a magas sarkú cipő kötelező viselése ellen több mint 150 ezren írták alá, a parlament március 6-án foglalkozik vele.