Megtagadta a görög legfelső bíróság csütörtökön annak a nyolc török katonának a kiadását, aki a tavaly július 15-ei sikertelen puccskísérlet után menekült helikopterrel Görögországba – írja a BBC.
A nyolc férfi politikai menedékjogot kért. Nem hiába tartottak a retorzióktól, mivel a hatalomátvételi kísérletet követően a török elnök hívei halálos ítéleteket és kivégzéseket követeltek a puccsistákra, illetve azokra, akiket annak tartottak. Recep Tayyip Erdogan államfő még arra is utalt, hogy a parlamentben napirendre tűzhetik a halálbüntetés ügyét. A katonák azt állítják, semmi közük az ügyhöz, a török hatóságok viszont azt követelték, hogy térjenek vissza, és álljanak bíróság elé. Az érintettek szerint ez esetben veszélyben lenne az életük.
Az eset diplomáciai dilemma elé állította a görögöket, a legfelső bíróság azonban megtagadta a kiadatást, a döntés végleges, fellebbezésnek helye nincs. Emellett kardoskodtak egyébként vezető beosztású ügyészek is.
A török külügyi minisztérium a nap folyamán reagált a görög ítéletre. A tárca közleményében úgy fogalmazott, hogy Athén puccsistákat véd, és kudarcot vallott a terrorizmus elleni harcban. Ankara emellett azon az állásponton van, hogy politikailag motivált döntés született, amely nemzetközi jogba ütközik, és sérti a hatalomátvételi kísérlet áldozatainak jogait is. A közlemény szerint Törökország további erőfeszítéseket fog tenni a katonaszökevények kiadatásának és felelősségre vonásának elérésére. A török hatóságok csütörtökön letartóztatási parancsot adtak ki a nyolc dezertőr ellen.
A külügyminiszter azzal vádolta Athént, hogy támogatást nyújt a Törökország-szerte támadásokat kivitelező szélsőbaloldali és kurd fegyveres csoportoknak. A közlemény kitért arra a két korábbi esetre, amikor a görög hatóságok nem adták ki a fegyveres szélsőbaloldali Forradalmi Népi Felszabadítási Párt-Front (DHKP-C), illetve a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) gerillacsoport tagjait. Az utóbbi gerillacsoportot mind Törökország, mind az Európai Unió terrorszervezetként tartja nyilván.
A török külügyi tárca a görög bíróság döntésére való válaszként az Athénnal való kétoldalú kapcsolatok alapos kivizsgálást helyezte kilátásba.
Ankara szerint az Egyesült Államokban élő Fethullah Gülen muszlim hitszónok vezette nemzetközi hálózat felelős a júliusi puccskísérletért, amelyben a hivatalos összesítések alapján 248 ember meghalt és 2193 megsebesült. A mozgalmat Törökország korábban terrorszervezetnek nyilvánította. Gülen tagadja, hogy köze lett volna a meghiúsult hatalomátvételhez.
A puccskísérletet követően Erdogan tisztogatásba kezdett, a hatóságok július óta hivatalosan több mint 40 ezer embert tartóztattak le. Ugyanakkor közel 130 ezer embert menesztettek vagy függesztettek fel állásából egyebek közt a rendőrség, a katonaság soraiból, az igazságszolgáltatás és a média, valamint az oktatás területéről azzal gyanúsítva őket, hogy kapcsolatban álltak Gülennel és mozgalmával.