A 120 nap letelte után elsőbbséget élvez majd a vallásuk miatt üldözött kisebbségek befogadása ezekből az országokból. Trump pénteken a CBN News keresztény televíziónak adott interjúban kifejtette, hogy a Közel-Keletről menekülő keresztények élveznek majd előnyt. Az elnöki rendelet értelmében általában is megszigorítják a beutazásokat: az Egyesült Államokba belépő valamennyi utast szigorú vizsgálatnak vetik alá, felgyorsítják a be- és kilépők biometrikus ellenőrzését, továbbá a szövetségi államok megkapják a jogot, hogy a későbbiekben maguk döntsenek arról, akarnak-e majd befogadni menekülteket, s ha igen, akkor hol telepítik le őket. A rendeletet az elnök a Pentagonban írta alá, miután ünnepélyes keretek között beiktatta tisztségébe James Mattis védelmi minisztert.
„Új ellenőrző intézkedéseket vezetek be, hogy távol tartsam a radikális iszlamista terroristákat az Egyesült Államoktól. Nem akarjuk őket itt” – fogalmazott Mattis beiktatási ünnepségén az elnök, s hozzátette, hogy „csakis azokat engedjük be országunkba, akik támogatják az országot, és mélységesen szeretik a népét”. A minisztérium munkatársai előtt mondott rövid beszédében Trump azt hangsúlyozta: „Bizonyosak akarunk lenni abban, hogy nem engedjük be országunkba ugyanazokat a fenyegetéseket, amelyek ellen katonáink harcolnak külföldön.” Majd utalva a másfél évtizeddel ezelőtti egyesült államokbeli terrormerényletekre leszögezte: „Soha nem feledjük el 2001. szeptember 11. leckéjét.”
A rendelet aláírása után a Fehér Ház nyilvánosságra hozta, hogy az ideiglenes beutazási tilalom hét muszlim országra érvényes: Szíriára, Iránra, Irakra, Szudánra, Líbiára, Szomáliára és Jemenre. Kivételt képeznek az ezen országokból diplomata-útlevéllel vagy hivatalos útra érkezők és azok, akik nemzetközi intézmények munkatársai.
A rendelet a szíriai menekültek beutazását – akik közül az Egyesült Államok 2011 óta 18 ezret fogadott be – meghatározatlan ideig megtiltja. A Trump-kormányzat csökkenti az összes – tehát a világ minden tájáról érkező – bevándorlóra vonatkozó kvótát is, s az idén az Obama-adminisztráció által előirányzott 110 ezer bevándorló helyett csak 50 ezren kapnak letelepedési engedélyt.
Trump aláírt egy másik elnöki rendeletet is, amely a hadsereg „újjáépítését”, azaz nagyarányú fejlesztését irányozza elő: létszámnövelést, új hadihajók építését, a nukleáris arzenál modernizálását. Ez „az Egyesült Államok fegyveres erejének nagy újjáépítése” – fogalmazott Trump a védelmi minisztériumban. Majd leszögezte: „Katonai erőnket senki nem kérdőjelezi majd meg, mint ahogyan a béke iránti elhivatottságunkat sem.”
A haderő fejlesztésének finanszírozását még a kongresszusnak is jóvá kell hagynia.