Csak félelmet és dühöt vált ki a valláson és állampolgárságon alapuló hátrányos megkülönböztetés az államhatárokon. Mindez pedig a terrorszervezetek propagandájának kedvez – jelentette ki az amerikai elnök bevándorlást korlátozó rendeletére utalva kedden António Guterres ENSZ-főtitkár New Yorkban.
A vaktában hozott és nem megbízható hírszerzési értesüléseken alapuló intézkedések gyakran hatástalanok, mivel a terrorista csoportok a ma rendelkezésre álló eszközökkel ki tudják őket játszani. Az egyes államok határain jelentkező vallási, etnikai és nemzeti diszkrimináció minden formája pedig sérti társadalmaink alapvető értékeit és elveit – hangsúlyozta a világszervezet főtitkára.
Guterressel szemben az amerikai belbiztonsági miniszter, John Kelly védelmébe vette a rendeletet. Azt hangsúlyozta, hogy a végrehajtása emberséges lesz. Kelly kijelentette, hogy az elnöki rendelet nem a muzulmánok beutazásának megtiltására vonatkozik, hanem – mint fogalmazott – olyan beutazási tilalomról van szó, amely bizonyos országokat érint átmenetileg. A muzulmán világ elsöprő többségének polgárai előtt az Egyesült Államok változatlanul nyitva áll – jelentette ki. Konkrétumok említése nélkül hozzátette azonban, hogy a hét érintett ország közül néhány nem kerül le egyhamar a tiltó listáról.
John Kelly rossznak nevezte a különböző szövetségi intézmények közötti kommunikációt, ahogyan fogalmazott: ez „nem a legjobb volt”, s álláspontja szerint egyes légitársaságok túlreagálták az új rendelkezést. Ezt a vám- és határőrség jelen lévő új vezetője is megerősítette. „A bevándorlási rendelkezéseket betartjuk” – szögezte le Kelly, s arról tájékoztatott, hogy a vízumok kiadása előtt megvizsgálnak majd különböző honlapokat és a közösségi médiában megjelenő megnyilvánulásokat. Kifejtette azt is, hogy a tárca által vezetett, több minisztériumot és szervezetet átfogó nemzetbiztonsági bizottság több lehetőséget is vizsgál, hogy az ellenőrzés további módjait is kidolgozza a szigorító listán szereplő hét ország állampolgárainak beutazása előtt.
„Ha elejét vesszük, hogy terroristák lépjenek be országunkba, véget vethetünk a belföldön végrehajtott terrortámadásoknak” – fogalmazott a miniszter. Hozzátette: nem lehet az amerikai életekkel játszani. „Ezek az intézkedések a nemzet biztonságáról szólnak. Belbiztonsági miniszterként esküvel megerősített kötelességem, hogy megóvjam és megvédjem az amerikai népet” – szögezte le Kelly.
A sajtókonferencián elhangzott, hogy a vám- és határőrizeti szervek kidolgozták már a határon való beléptetés új szabályzatát. A héten várhatóan 872 menekült érkezik az Egyesült Államokba, s az ő átvizsgálásukat már az új szabályzat alapján végzik. A kettős állampolgárok különleges ellenőrzés nélkül beléphetnek, ha felmutatják a dokumentumaikat.
John Kelly sajtóértekezlete előtt sajtókonferenciát tartottak vezető republikánus politikusok is. A kongresszus épületében tartott tájékoztatón Paul Ryan házelnök erőteljesen védelmébe vette a bevándorlást szigorító elnöki rendeletet. Mint kifejtette, bár a végrehajtása nehézkesen indult, a rendelet „összhangban van a republikánus elvekkel”. Dennis Ross floridai képviselő pedig azt hangsúlyozta, hogy ami most történik, nem lephetett meg senkit, hiszen „mindannyian ezért kampányoltunk”, és hozzátette: most „lényegében nyolc év örökségét kell felszámolnunk”.
Az Európai Parlament külügyi bizottsága mélységesen aggasztónak, a bevándorlásellenesek és idegengyűlölők táborát erősítő kijelentésnek tartja Donald Trump rendeletét. A testület álláspontja szerint súlyosan veszélyezteti a menekültek ügyében méltányos nemzetközi felelősségmegosztás elérését célzó globális erőfeszítéseket.
Az Európai Parlament tájékoztatása szerint a külügyi bizottság azt kérte az Európai Unió intézményeitől, hogy egységesen lépjenek fel, és biztosítsanak jogbiztonságot az érintett közösségek tagjainak.