A helyi idő szerint szerdán bemutatott beszélgetésben Trump a riporter kérdésére reagálva arról beszélt, az ügyben egyeztetett a hírszerzés legmagasabb szintjén állókkal. Megkérdezte tőlük, hatékony információszerzési eszköz-e a kínzás, ők pedig állítólag azt mondták, igen, „teljes mértékben”. Az elnök ezért szintén úgy véli, a „megoldás” működhet. Hozzátette: olyan világban, amelyben a Közel-Keleten szélsőséges csoportok fejeznek le embereket, az ilyen módszerek ellen hasonlóan radikális és kegyetlen eszközökkel kell fellépni. (Trump a fight fire with fire kifejezést használta, ami tükörfordításban annyit tesz, hogy tűzzel harcolni a tűz ellen.)
Leszögezte ugyanakkor, hogy mindenképpen egyeztet James Mattis védelmi miniszterrel és Mike Pompeóval, a CIA igazgatójával az ügyben, s ha ők nem szeretnék, hogy efféle technikák használatára ismét törvényes lehetőség legyen, felőle „az is rendben van”. A BBC a híradásában emlékeztetett arra, korábban Mattis és Pompeo sem támogatta a kínzás kihallgatási eszközként való ismételt bevezetését.
Az ügyben megszólalt Leon Panetta, a CIA korábbi vezetője, aki erőteljesen bírálta a felvetést. Trump nyilatkozata hallatán a BBC-nek úgy fogalmazott: súlyos hiba és visszalépés lenne újra bevezetni a megkérdőjelezhető technikákat.
Konkrétan egyébként az angolul waterboardingnak, magyarul leginkább vízbefojtásos vallatásnak nevezett módszerről esett szó. Ez egy már a középkorban is használt eljárás, melynek lényege, hogy az illetőben a fulladás érzetét kelti. A kihallgatandó személyt egy táblához kötözik úgy, hogy a felsőteste a talaj felé lejtsen. A szája elé rongyot helyeznek, majd vizet öntenek az arcára, amitől nehezére esik lélegezni. A CIA orvosai ezt olyannyira veszélyesnek találták, hogy előírták: folyamatosan lennie kell újjáélesztésre alkalmas gépeknek azokban a helyiségekben, ahol így vallatnak.
A korábbi elnök, Barack Obama 2009-ben megtiltotta, hogy az Egyesült Államok hadseregében kínzást használjanak információszerzéshez. Jelenlegi így a vízbefojtásos vallatás egyike azon nyolc technikának, amely a harctéri kézikönyvekben a vallatás kifejezetten tiltott módszerei között szerepel – derült ki a The Washington Post összesítéséből.