A brit miniszter szerint a brexitből nincs visszaút

De nem mindenki osztja Liz Truss véleményét. Tony Blair megállítaná a „rohanást a szakadék felé”.

MTI
2017. 02. 19. 13:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brit igazságügy-miniszter szerint ha hivatalosan elindul a brit EU-tagság megszűnéséhez vezető folyamat, azt nem lehet később visszafordítani.

A konzervatív párti brit kormány a jelenlegi tervek szerint március végéig kívánja aktiválni a lisszaboni szerződés 50. cikkelyét, amely szabályozza – és aktiválása hivatalosan el is indítja – Nagy-Britannia kilépési folyamatát az Európai Unióból.

Liz Truss igazságügy-miniszter a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában – a riporter kérdésére, hogy a kormány visszafordíthatatlannak tartja-e a kilépési folyamatot, ha az egyszer elindul – kijelentette: az ő értelmezése szerint az 50. cikkely aktiválásáról szóló döntés visszavonhatatlan. „Ha megnyomtuk a gombot, a folyamat végigmegy” – fogalmazott.

Elhangzottak az utóbbi időben ettől eltérő vélemények is.

Lord John Kerr, a brit diplomácia egyik legtekintélyesebb veteránja, aki az 50. cikkely alapelveit annak idején kidolgozta, a BBC-nek nyilatkozva nemrégiben kijelentette: a kilépési folyamat az 50. cikkely aktiválására után sem visszafordíthatatlan, semmi jogi akadálya nincs annak, hogy a cikkelyt aktiváló ország menet közben meggondolja magát.

Tony Blair egykori munkáspárti brit miniszterelnök az Open Britain nevű EU-párti kampánycsoport rendezvényén pénteken elmondott, óriási feltűnést keltő beszédében hasonló véleményének adott hangot. Blair szerint a brit EU-tagságról rendezett tavalyi népszavazáson a választók anélkül szavaztak a kilépésre, hogy tudták volna, mivel jár majd a távozás az EU-ból, ezért joguk van ahhoz, hogy meggondolják magukat.

A volt kormányfő, aki 1997 és 2007 között töltötte be a miniszterelnöki tisztséget a jelenleg ellenzékben politizáló Munkáspárt élén, bejelentette: külön intézményt hoz létre, amelynek feladata a brit közvélemény „állhatatos tájékoztatása” lesz a brit EU-tagság feladásának tényleges költségeiről, bemutatva, hogy a népszavazási döntés „hiányos tudásanyagra alapozva” született.

Blair közölte: támogatást kíván szerezni ahhoz is, hogy meg lehessen állítani „a rohanást a szakadék széle felé”.

A tavaly júniusi népszavazáson a résztvevők szűk, 51,9 százalékos többsége arra voksolt, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az Európai Unióból.

A lisszaboni szerződés 50. cikkelye kétévi tárgyalási időtávlatot engedélyez a kilépési feltételekről, vagyis ha a brit kormány a terveknek megfelelően március végéig bejelenti a folyamat elindítását, Nagy-Britannia EU-tagsága legkésőbb 2019 tavaszára megszűnik. A tárgyalási folyamat meghosszabbítására van lehetőség, de ezt a többi 27 EU-társállam mindegyikének egyhangúlag jóvá kellene hagynia.

###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.