A „naplopótörvény” ellen tiltakoztak Minszkben

Az egykori szovjet tagköztársaságban ritkák az ilyen nagyobb tüntetések.

MTI
2017. 02. 17. 20:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nép körében csak „naplopók elleni törvényként” elhíresült jogszabály az évente 183 napnál kevesebbet dolgozókra mintegy 250 dollárnak megfelelő összegű adót ró ki az adóbevétel-kiesés kompenzálására. A törvény 2015-ben lépett hatályba és nagy elégedetlenséget váltott ki a fehéroroszok körében, akik közül sokan a két éve tartó recesszió miatt alig tudnak megélni.

Az 1994 óta Aljakszandr Lukasenka elnök által vaskézzel irányított egykori szovjet tagköztársaságban ritkák az ilyen nagyobb tüntetések.

„Nem fogok fizetni. Ez képtelenség, visszatérés a feudális rendszerhez” – mondta Mihail Gutujev munkanélküli.

Gutujev és társai kezükben „Az elnök a fő naplopó” feliratú transzparensekkel Minszk főterén gyülekeztek, ahonnan a kormányszékház közelében lévő adóügyi minisztériumhoz vonultak. A tárgyalásokat követelő szervezők további megmozdulásokat helyeztek kilátásba, ha március 17-ig nem tesznek eleget a követelésüknek.

Az Európai Unióval fennálló kapcsolatok javítására törekvő és az Oroszországtól való függést enyhíteni kívánó Lukasenka tavaly a Nyugat felszólítására enyhített a politikai ellenzékre nehezedő nyomáson.

Szemtanúk és tüntetők elmondták, hogy minimális volt a rendőri biztosítás, és nem volt jele annak, hogy a hatóságok meg akarnák akadályozni a tüntetést.

Az olajár esése és az Oroszországban bekövetkezett gazdasági válság nyomán 2015 óta recesszióban van a fehérorosz gazdaság.

Fehéroroszországban a regisztrált munkanélküliek mentesülnek az adófizetés kötelezettsége alól, de a nem regisztrált munkanélkülieknek, szabadúszóknak, eltartott házastársaknak és a külföldön dolgozóknak be kell fizetniük a vitatott adót.

A regisztrált munkanélkülieknek közszolgáltatások címén havi 10 dollárnak megfelelő összeget kell befizetniük, így sokan nem regisztráltatják magukat.

A törvény hatása ellentétes volt a várttal: rengeteg fölösleges munkát okozott, felháborította a közvéleményt, és kevés haszonnal járt – mutatott rá Jaroszlav Romancsuk, a Mizes elemzőközpont vezetője.

A legutóbbi adóellenőrzés adatai szerint 470 ezer embernek kellene a szóban forgó adót fizetnie, de ezt csak kevesebb mint tíz százalékuk teljesíti, ami mintegy 6 millió dollárnyi pluszbevételt jelent az államnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.