Szombat délelőtt szikrázó napsütés és kellemes, kilencfokos kora tavaszi idő várta a családokat a bukaresti Győzelem téren. A Colectiv diszkótragédia után alakult A korrupció öl! elnevezésű csoport ugyanis a „gyerekek demokráciára való nevelése” jegyében hívta utcára az embereket. Nálunk egy hasonló kezdeményezés alighanem komoly visszatetszést keltene, de itt hamar kiderült, hogy nem használják politikai célra a gyerekeket. A szüleikkel érkező kicsik rohangálnak a téren, krétával rajzoltak az aszfaltra – ezt a tevékenységet egyébként néhány hónapja betiltotta a főváros polgármestere –, és jól érezték magukat. Nem voltak beszédek, és a táblák is inkább viccesek voltak, mint politikai tartalmúak. A legtöbben a gyerekük jövőjét féltették, és azt mondtak, azért jöttek ki, hogy a felnövekvő nemzedéknek ne kelljen elmennie az országból a megélhetése miatt. Érdekes volt látni, hogy sok gyerek a csendőrökkel fotózkodott – az egyenruhások nagyon barátságosak, és többen láthatóan meghatódtak, amikor a tömeg az egyik nap azt skandálta: le a kalappal a csendőrség előtt.
Szombat kora este aztán a szülők a gyerekeket a nagyszülőkre bízták, és mintegy húszezren elindultak a hatalmas parlamenti épület elé, hogy élőlánccal körbevegyék. Sötétedés után mindenki visszatért a Győzelem térre, és a helyi hírtelevíziók becslése szerint minden korábbi tüntetést meghaladó számban, százhetvenezren követelték a sürgősségi kormányrendelet visszavonását. Nem voltak incidensek, szerda óta nagyon békés a tér – olyan a hangulat, mint Budapesten a tűzijáték előtt, az emberek egymással beszélgetnek, vagy rendületlenül fújják a román nemzeti színekre, kék-sárga-pirosra festett műanyag vuvuzelájukat. Nincsenek részeg emberek sem, igaz a tér sarkán lévő közértben a demonstrációk miatt felfüggesztették az alkoholos italok árusítását. Étel és forró ital viszont van: egyesek egy láda narancsot vagy almát hoznak magukkal és osztanak szét, mások egy tálca kávéval jönnek, és például én is kaptam az egyik idős nő által osztogatott süteményből.
A tömeget a téren érte a hír: Sorin Grindeanu, a szociálliberális kormány miniszterelnöke bejelentette, hogy másnap rendkívüli ülésen a visszavonják a rendeletet, mert „megértették az utca hangját”. Éjfélre kiürült a tér, és most is az történt, mint a korábbi napokon: a szemetet összeszedték maguk után.
Bár senki sem hirdette meg, ma délután is családi program volt a kormányépület előtt: sokan jöttek babakocsival a térre, a gyerekek krétával rajzoltak az aszfaltra, és egy biciklis klub tagjai is órákon át pedáloztak a kormány előtt bakra állított kerékpárokon. Odabent délután kettőkor összeült a kormány, és csakhamar jött a hír, hogy visszavonták az ominózus rendeletet. Ez nem nyugtatta meg az ebereket, sokan az apróbetűkre kíváncsiak a rendeletben, ha majd egyszer megjelenik a hivatalos közlönyben, mások pedig azt mondták, ennek a kabinetnek már nem hisznek el semmit, a személyi felelősségre vonás sem maradhat el. Sokan olyan táblát hoztak magukkal, amelyen az állt: soha többé korrupt és hazug kormányt.
Eközben mintegy száz, zömében idős ember tüntetett a kormány mellett a Cotroceni Palota előtt, követelve az elnöki hivatal lakójának, Klaus Iohannisnak a lemondását – szerintük ugyanis a jobboldali elnök a hibás a kormányellenes tüntetések miatt, és többen hazaárulónak nevezték. A Digi24 hírtelevízió értesülése szerint a tüntetés Gabriela Firea bukaresti főpolgármester, illetve Lia Olguta Vasilescu munka- és családügyi miniszter felhívására vonult utcára. Utóbbit arról ismerik a magyarok, hogy néhány hónapja az autonómiát követelők kapcsán azt írta a közösségi oldalán: „ideje, hogy ezeket a semmirekellő magyarokat valaki lecsillapítsa két botütéssel a hátukon”.
Vasárnapra minden idők legnagyobb tüntetését várták: sokan jöttek a vidékről is, például a kolozsvári Babes–Bolyai Egyetem diákjai közül, akik a vizsgáik befejeztével eljöttek demonstrálni. Két székelyföldi fiatal képet posztolt arról, hogy Sepsiszentgyörgy határában kiálltak autóstoppolni egy kartonnal a kezükben, rajta azzal a felirattal (román nyelven), hogy Bukarestbe mennének tüntetni. Pillanatok alatt sikerült alkalmi fuvarost találniuk.
Amikor ezeket a sorokat írom, egyre nagyobb a tömeg. Egy óriási transzparenst is hoztak a tüntetők, amelyen ezt állt: „sikerült nektek egyesíteni bennünket”.