Az ENSZ elítéli az észak-koreai rakétatesztet

A rakéta a dél-koreai hadsereg információi szerint 500 kilométert tett meg.

R. Kiss Kornélia
2017. 02. 14. 9:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ENSZ elítéli Észak-Korea rakétatesztjét – jelentették be keddre virradóra a Die Welt német napilap szerint. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) sürgős összehívását az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea kezdeményezte, miután vasárnap ballisztikus rakétával sikeres kísérletet hajtottak végre Észak-Koreában.

A rakéta a dél-koreai hadsereg információi szerint 500 kilométert tett meg, és a Japán-tengerben robbant fel. A tényt Észak-Korea is megerősítette.

Az ENSZ közlése szerint több határozatukkal is szembemegy Észak-Korea rakétatesztje – többek között a ballisztikus rakéták alkalmazásának tilalmával. Arra kérik az ENSZ minden tagországát, hogy törekedjenek az Észak-Koreát sújtó szankciók érvényesítésére. Ezeket az ország szeptemberi atomtesztje után megszigorították. Kína kritizálta a rakétatesztet, Oroszország is aggodalmát fejezte ki.

António Guterres ENSZ-főtitkár elítélte a rakétakísérletet. „Ez a magatartás újabb aggasztó megsértése a Biztonsági Tanács határozatainak. Észak-Korea vezetése vissza kell hogy térjen a nemzetközi kötelezettségek tiszteletben tartásához, és vissza kell térnie a nukleáris leszerelés útjára.”

Dél-Koreában viszont úgy vélik: Észak-Korea nem adja fel azt az elképzelést, hogy atomhatalom legyen – ezt a dél-koreai egyesítési minisztérium szóvivője mondta Szöulban újságíróknak. Az ország komoly biztonsági fenyegetésként értékeli a rakétatesztet, amelyet a Donald Trump-féle új amerikai vezetéssel szembeni erődemostrációnak tartanak. A Pukkikszon-2 (Sarkcsillag-2) típusú, nukleáris töltet hordozására képes rakéta indítását Kim Dzsong Un észak-koreai vezető személyesen irányította.

A BT ülése után a Reuters hírügynökség beszámolója szerint az Egyesül Államok ENSZ-nagykövete, Nikki Haley közleményt adott ki: „Ideje felelősségre vonni Észak-Koreát – nem szóban, hanem tettekkel is” – jelentette ki.

A tesztet azalatt hajtották végre, mialatt a japán miniszterelnök az Egyesült Államokban Dondald Trumppal tárgyalt. A két politikus közös szereplésén is szó volt a rakétatesztről, amit a japán miniszterelnök elítélt, Trump pedig közölte: az Egyesült Államok száz százalékig a szövetséges Japán mögött áll. A kanadai miniszterelnökkel való találkozón Trump „nagy problémának” minősítette Észak-Koreát.

A Pentagon már korábban közölte a véleményét: a rakétateszt egyértelmű, súlyos fenyegetés az Egyesült Államok biztonságára.

Az észak-koreai vezetés sikerként kommunikálja a rakétatesztet. „A néphadsereg mostantól pontosabban és gyorsabban tudja teljesíteni stratégiai feladatait vizen és szárazföldön is” – értékelte az eredményt Kim Dzsong Un.

Dél-koreai látogatás

A frissen kinevezett amerikai védelmi miniszter első útja Dél-Koreába vezetett február elején. James Mattis élesen bírálta Phenjant azért, mert folytatja rakétakísérleteit, a nukleáris fegyverek fejlesztését, valamint fenyegető retorikát folytat. Kijelentette: az Egyesült Államok kitart a „békeszerető” Koreai Köztársaság mellett, hogy fenntartsák a Koreai-félsziget és a térség stabilitását.

Leszögezte: bármilyen támadást az Egyesült Államok vagy szövetségesei ellen vissza fognak verni, és az atomfegyverek bármilyen jellegű bevetését hatásos és elsöprő válasz fogja követni az Egyesült Államok részéről. Amerika sziklaszilárd a szövetségesei védelmében – hangsúlyozta az amerikai védelmi tárca vezetője.

Han Min Ku dél-koreai védelmi miniszter Mattis látogatását úgy értékelte, mint figyelmeztetést Észak-Korea számára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.