Az ENSZ elítéli Észak-Korea rakétatesztjét – jelentették be keddre virradóra a Die Welt német napilap szerint. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) sürgős összehívását az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea kezdeményezte, miután vasárnap ballisztikus rakétával sikeres kísérletet hajtottak végre Észak-Koreában.
A rakéta a dél-koreai hadsereg információi szerint 500 kilométert tett meg, és a Japán-tengerben robbant fel. A tényt Észak-Korea is megerősítette.
Az ENSZ közlése szerint több határozatukkal is szembemegy Észak-Korea rakétatesztje – többek között a ballisztikus rakéták alkalmazásának tilalmával. Arra kérik az ENSZ minden tagországát, hogy törekedjenek az Észak-Koreát sújtó szankciók érvényesítésére. Ezeket az ország szeptemberi atomtesztje után megszigorították. Kína kritizálta a rakétatesztet, Oroszország is aggodalmát fejezte ki.
António Guterres ENSZ-főtitkár elítélte a rakétakísérletet. „Ez a magatartás újabb aggasztó megsértése a Biztonsági Tanács határozatainak. Észak-Korea vezetése vissza kell hogy térjen a nemzetközi kötelezettségek tiszteletben tartásához, és vissza kell térnie a nukleáris leszerelés útjára.”
Dél-Koreában viszont úgy vélik: Észak-Korea nem adja fel azt az elképzelést, hogy atomhatalom legyen – ezt a dél-koreai egyesítési minisztérium szóvivője mondta Szöulban újságíróknak. Az ország komoly biztonsági fenyegetésként értékeli a rakétatesztet, amelyet a Donald Trump-féle új amerikai vezetéssel szembeni erődemostrációnak tartanak. A Pukkikszon-2 (Sarkcsillag-2) típusú, nukleáris töltet hordozására képes rakéta indítását Kim Dzsong Un észak-koreai vezető személyesen irányította.
A BT ülése után a Reuters hírügynökség beszámolója szerint az Egyesül Államok ENSZ-nagykövete, Nikki Haley közleményt adott ki: „Ideje felelősségre vonni Észak-Koreát – nem szóban, hanem tettekkel is” – jelentette ki.
A tesztet azalatt hajtották végre, mialatt a japán miniszterelnök az Egyesült Államokban Dondald Trumppal tárgyalt. A két politikus közös szereplésén is szó volt a rakétatesztről, amit a japán miniszterelnök elítélt, Trump pedig közölte: az Egyesült Államok száz százalékig a szövetséges Japán mögött áll. A kanadai miniszterelnökkel való találkozón Trump „nagy problémának” minősítette Észak-Koreát.
A Pentagon már korábban közölte a véleményét: a rakétateszt egyértelmű, súlyos fenyegetés az Egyesült Államok biztonságára.
Az észak-koreai vezetés sikerként kommunikálja a rakétatesztet. „A néphadsereg mostantól pontosabban és gyorsabban tudja teljesíteni stratégiai feladatait vizen és szárazföldön is” – értékelte az eredményt Kim Dzsong Un.
Dél-koreai látogatás
A frissen kinevezett amerikai védelmi miniszter első útja Dél-Koreába vezetett február elején. James Mattis élesen bírálta Phenjant azért, mert folytatja rakétakísérleteit, a nukleáris fegyverek fejlesztését, valamint fenyegető retorikát folytat. Kijelentette: az Egyesült Államok kitart a „békeszerető” Koreai Köztársaság mellett, hogy fenntartsák a Koreai-félsziget és a térség stabilitását.
Leszögezte: bármilyen támadást az Egyesült Államok vagy szövetségesei ellen vissza fognak verni, és az atomfegyverek bármilyen jellegű bevetését hatásos és elsöprő válasz fogja követni az Egyesült Államok részéről. Amerika sziklaszilárd a szövetségesei védelmében – hangsúlyozta az amerikai védelmi tárca vezetője.
Han Min Ku dél-koreai védelmi miniszter Mattis látogatását úgy értékelte, mint figyelmeztetést Észak-Korea számára.