Beutazási tilalom: 26 ezer szomáliai menekült rekedt Kenyában

További 13 ezren adták be a jelentkezést a letelepedésre.

MTI
2017. 02. 01. 12:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az érintett menekültek már valamennyien átestek mind az amerikai, mind az ENSZ-hivatalnokok által végzett átvilágításon, és több mint két éve várnak arra, hogy megkapják a jóváhagyást, hogy beutazhatnak az Egyesült Államokba, és utaztatásukat megszervezzék. Közülük 13 ezren már az interjúkon is átestek az amerikai tisztségviselőkkel, de végül nem tudtak elindulni az Egyesült Államokba, miután Donald Trump amerikai elnök pár napja felfüggesztette a menekültbefogadási programot – mondta Yvonne Ndege, az UNHCR kenyai irodájának munkatársa.

A menekültek többsége – 14 500 ember – a Dadaab menekülttáborban él, amelynek bezárását már tavaly májusban elrendelték a kenyai hatóságok, bár a tábor tényleges felszámolását egyelőre hat hónapra felfüggesztették.

Az UNHCR munkatársa hozzátette: további 13 ezer szomáliai menekült adta be a jelentkezést a letelepedésre az Egyesült Államokban.

Donald Trump január 27-én hozott rendeleteinek értelmében 120 napra felfüggesztették az ország teljes menekültbefogadási programját, és 90 napra megtiltották a beutazást hét, muzulmán többségű ország – Irán, Irak, Szomália, Szíria, Szudán, Líbia, Jemen – állampolgárainak.

Az elnöki rendeletben szereplő 120 nap alatt az UNHCR becslései szerint – az utóbbi 15 év átlagos havi adatait figyelembe véve – mintegy 20 ezer bizonytalan helyzetű menekült fog elesni attól a lehetőségtől, hogy letelepedhessen az Egyesült Államokban.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.