Csak idő kérdése volt az ír kormányválság

Gyorshajtás elsikálva. Évekig így dolgozott az ír rendőrség. Most kiborult a bili, itt a kormányválság.

Kuthi Áron
2017. 02. 22. 7:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kisebbségben kormányzó liberális konzervatív Fine Gael egy frakciója ugyanis saját miniszterelnökét szólította fel távozásra.  A kiváltó ok pedig merőben prózai. Tíz éve egy rendőr arról szivárogtatott a médiának, hogy tehetetlenkedés és korrupció uralkodik a rendőrségnél, és emiatt nem derül fény sok bűntényre. Viszont évekkel később éppen a szivárogtató került az érdeklődés középpontjába. A gyermekvédelmi hatóság vizsgálata szerint ugyanis kiskorúakkal fajtalankodott. A hírről azonban kiderült, hogy nem igaz, miután egy gyermekvédelmi tanácsadó rámutatott, hogy a kompromittáló jelentés hamis. Ennek két éve, az ügy azonban csak most került nyilvánosságra, méghozzá a közszolgálati televíziónak hála, mely múlt heti élő műsorában foglakozott a témával.

A kormányt áramütésként érte a botrány, az érintett tárcavezetők egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tettek, a kormányfőn kívül a gyermekvédelmi és az igazságügyi minisztert is azzal vádolják, hogy takargatták az ügyet. A vádlók szerint csődöt mondott az államapparátus, ráadásul az ártatlannak bizonyult Maurice McCabe ellen évekig büntetlenül össze tudott játszani a rendőrség és a gyermekvédelem. A körbehazudozásról kimerítő cikket közölt a The Irish Times vezető konzervatív napilap. 

Gyorshajtás elsikálva

McCabe bűne csak annyi volt, hogy felfigyelt a közúti szabálysértések rendőrségi eltussolásának egyre elterjedő gyakorlatára, és ezt jelezte feletteseinek. Egyszemélyes belső vizsgálatával nem állt le, ezért egy idő után az adatlekérő rendszer használatától is eltiltották. McCabe-től most nyilvánosan kért bocsánatot a gyermekvédelmi hatóság vezetője, ám ez valószínűleg nem téríti el a rendőrt attól a szándékától, hogy beperelje az államot.

A kormány sem kerülheti el a következményeket, Enda Kenny kilátásba helyezte, hogy félreáll, és pártja kezébe adja az kormányfő delegálásának lehetőségét. Míg a politikus pályafutása egyfelől egyedülálló, hiszen a Kelta Tigris szárnyaló évei, az ezredforduló óta ő az első, akit másodszor is kormányfővé választottak. Másrészt most épp a kisebbségi kormányzás lesz a veszte, hiszen a másik hagyományos nagy párt, a republikánus Fianna Fáil (FF) a baloldali Sinn Féinnel összefogva már múlt héten bevitt a ház elé egy bizalmatlansági indítványt. Akkor még a FF az utolsó pillanatban kifarolt, de ettől nem lett biztosabb Enda Kenny helyzete, mert a párton belüli forrongás folytatódik.

Washington calling

A belső ellenzék azt követeli, Kenny jelölje ki lemondásának napját, pedig a kormányfő Szent Patrik napjára még nagyon szeretne eljutni Washingtonba, ahol az ír nemzeti ünnep tiszteletére rendezett utcai felvonuláson évről évre visszatérő vendég az ír kormányfő. Nem beszélve arról, hogy tervben van a Trump-találkozó is, amelytől a brexit kapujában nagyon sokat remél az amerikai gazdaságnak rendkívül kitett szigetország. Tegnap nagyon feszült hangulatban zajlott a kormányülés, a palotaforradalom előszeleként miniszterei kemény kérdésekkel bombázták Kennyt, akinek posztjára öt szóba jöhető személyt azonosítottak a lapok. A miniszterelnök szerdán ismerteti távozásának menetrendjét. 

Hogy mekkorát bukik most Enda Kenny, azt az is érzékeltetheti, hogy már 2011-től kezdődően rá lehet varrni a hatósági visszaéléseket. Ráadásul a baj igazán ott van, hogy a rendőrségi eltussolások ügye nem először kerül terítékre. 2014-ben a McCabe-ügyben már lemondásra kényszerült az országos rendőrfőkapitány és az igazságügyminiszter, ám a rendőr ok nélküli meghurcolása csak épp akkortájt kezdődött. 

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.