Fogvatartottak ezreit végezte ki titokban a szíriai kormány egy Damaszkusztól északra található katonai börtönben. 2011 szeptembere és 2015 decembere között hetente történtek tömeges akasztások és módszeres kínzások. Az áldozatok javarészt olyan civilek voltak, akikről úgy gondolták, hogy a kormány ellenzékéhez tartoztak – állítja kedden közzétett jelentésében az Amnesty International (AI).
A nemzetközi emberi jogi mozgalom által összegyűjtött tanúvallomások az említett időszak kivégzéseiről szólnak, de a jelentés szerint valószínűleg máig folynak ezek a háborús bűnnek minősülő cselekedetek. A szervezet ENSZ-vizsgálatot szorgalmaz az ügyben.
A szíriai kormány és Bassár el-Aszad elnök korábban már visszautasította azokat a jelentéseket, amelyek szerint a 2011 óta tartó, százezrek életét követelő szíriai polgárháborúban kínzásokat és bírósági ítélet nélküli kivégzéseket hajtottak volna végre.
A jogvédő szervezet által összefoglalt beszámolók szerint hetente vagy hetente kétszer átlagosan 20–50 embert akasztottak fel a Damaszkusztól északra lévő Szednaja katonai börtönben. A jelentés 5 és 13 ezer közé teszi a polgárháború első négy évében itt kivégzettek számát.
Az Amnesty szerint a bebörtönzötteket, akik többségükben hűtlenséggel vádolt katonák és a felkelésben részt vevő emberek voltak, katonai bíróságok színleg megtartott tárgyalásain ítélték halálra, nem egyszer kínzással kicsikart vallomások alapján. Az AI úgy tudja, hogy a kivégzéseket titokban hajtották végre, és a meggyilkoltakat a fővároson kívül ásott tömegsírokban hantolták el, a családokat pedig sohasem tájékoztatták hozzátartozóik sorsáról.
A jelentés 84 tanú vallomásán alapszik, továbbá őrök, katonák, egykori foglyok, bírók és ügyvédek, valamint a szíriai börtönviszonyokat ismerő szakértők interjúival vált teljessé a kép a titokban végzett akasztásokról.
Az AI jelentésében leszögezte, hogy Oroszországnak és Iránnak el kell ítélnie a törvénytelen kivégzéseket, valamint Szíria népirtó politikáját is.