Feszült a helyzet Macedóniában

Három hónappal az előre hozott választások után sem sikerült kormányt alakítani, tüntetések kezdődtek.

MTI
2017. 02. 28. 19:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Macedóniában december 11-én tartottak előre hozott parlamenti választást. A legtöbb szavazatot a jobboldali Belső Macedón Forradalmi Szervezet – Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártja (VMRO-DPMNE) és koalíciós partnerei kapták, ám a pártelnöknek és korábbi kormányfőnek, Nikola Gruevszkinek nem sikerült kormányt alakítania az alkotmányos határidőn belül, azaz január 29-ig. Ezt követően Gjorge Ivanov államfő kijelentette: annak adja a kormányalakítás jogát, aki előbb tudja bizonyítani, hogy megvan a szükséges parlamenti többsége, azaz a 120 képviselőből 61 támogatja.

Zoran Zaev, a balközép Macedóniai Szociáldemokrata Szövetség (SDSM) elnöke hétfőn 67 támogatói aláírást adott át, miután maga mellé tudott állítani három albán kisebbségi pártot: a Demokratikus Unió az Integrációért (DUI) mellett a nemrégiben alakult Besa (Ígéret) és a szintén fiatalnak számító Albánok Szövetsége állt a szociáldemokrata politikus mellé. Gjorge Ivanov azonban egyelőre nem kérte fel Zaevet kormányalakításra.

A DUI a partneri kapcsolatért cserébe azt kérte, hogy az albán legyen a második hivatalos nyelv az ország egész területén, ne csak az albán többségű részeken, valamint hogy vizsgálják ki a két éve tartó belpolitikai válságot okozó lehallgatási botrány hátterét.

A megegyezés hírének hallatán Macedónia több városában is tiltakozások bontakoztak ki hétfőn. A VMRO-DPMNE támogatói így jelezték, hogy nem értenek egyet az SDSM és a DUI szövetségével, ugyanis kormányalakításuk esetén az albán hivatalos nyelvvé válhatna Macedóniában, ami a tiltakozók szerint megbontaná a nemzeti egységet.

Az Egységes Macedóniáért elnevezésű civil kezdeményezés – amely mögött a feltételezések szerint a jobboldal áll – állandó tüntetéseket jelentett be, amíg vissza nem vonják a megegyezést. A kedd esti szkopjei tiltakozó megmozduláson a helyi sajtó beszámolói szerint több tízezren vettek részt. A szervezők felolvastak egy kiáltványt, amelyben az ország egységének megőrzését, valamint az albán nyelvet hivatalossá tevő alkotmánymódosítás megakadályozását követelik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.