Függetlenségi népszavazáshoz vezeti Skóciát a brit makacsság?

Nicola Sturgeon azt mondta, nem lát kompromisszumkészséget London részéről.

MTI
2017. 02. 28. 12:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nicola Sturgeon a The Times című tekintélyes konzervatív brit napilap keddi kiadásában közölt írásában hangsúlyozza: egyelőre nincs döntés az újabb függetlenségi népszavazás kiírásáról, és a skót kormány kompromisszumra törekszik Londonnal, bár eddig semmiféle érdemi kompromisszumkészséget nem lát a brit kabinet részéről.

Sturgeon szerint a skót függetlenségről 2014-ben tartott népszavazáson – amelyen az elszakadást ellenzők győztek 55 százalékos többséggel – a függetlenséget ellenzők fő érve az volt, hogy Skócia csak akkor veheti biztosra további EU-tagságát, ha az Egyesült Királyság része marad.

A brit EU-tagságról tartott tavalyi referendumon, amelyen országos átlagban a résztvevők szűk, 51,9 százalékos többsége a kilépésre szavazott, a skót választók 62 százaléka a bennmaradásra voksolt. Skócia, miután két évvel ezelőtt azt ígérték neki, hogy ha lemond a függetlenségről, megőrizheti EU-tagságát, most mégis azzal szembesül, hogy távoznia kell az Európai Unióból, sőt az EU belső piacáról és a vámunióból is, és minden kompromisszumos javaslatát lesöprik – fejtegette keddi cikkében a skót kormányfő.

Nicola Sturgeon szerint sok józan gondolkodású demokrata számára már ez is elégséges indok lenne a függetlenség kérdésének újbóli felvetésére, de a skót kormány mandátuma ennél is szilárdabb. A kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) tavalyi választási programjában ugyanis az szerepelt, hogy a skót kabinet jogot formál az újabb függetlenségi népszavazás kiírására, ha a 2014-es referendum időszakához képest jelentősen és érdemben megváltoznak a körülmények, például ha Skóciát akarata ellenére ki akarják léptetni az EU-ból.

Az SNP-kormányt e program alapján választották újra, így felhatalmazása az újabb függetlenségi referendum kiírására „öntöttvas szilárdságú” – írja keddi cikkében a miniszterelnök. Nicola Sturgeon szerint még nincs késő ahhoz, hogy a brit kormány irányt váltson, de az idő fogy.

Sturgeon ennél közelebbi utalást nem tett arra, hogy kormánya mikor dönthet az esetleges újabb függetlenségi népszavazásról.

A The Times éppen előző nap közölt, londoni kormányforrásokat idéző értesülése szerint azonban a brit kormány attól tart, hogy Nicola Sturgeon a lisszaboni szerződés 50. cikkelyének aktiválásáról szóló bejelentés pillanatában hivatalosan is előáll az újabb skót függetlenségi népszavazás engedélyezésének követelésével.

Theresa May brit miniszterelnök a tervek szerint március végéig aktiválja a cikkelyt, amely szabályozza – és aktiválásának bejelentése el is indítja – Nagy-Britannia kilépési folyamatát az EU-ból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.