A törvény „sérti a nemzetközi jogot, és jelentős jogi következményei lesznek Izraelre nézve” – áll az António Guterres által kiadott közleményben. A világszervezet főtitkára hangsúlyozta: el kell kerülni azokat az intézkedéseket, amelyek meghiúsíthatják a kétállami megoldást, és tárgyalásos úton kell a problémákat megoldani.
Az új törvény – annak támogatói szerint – megvédi majd a telepeseket a birtokelperléstől az olyan törvénytelenül létrehozott ciszjordániai zsidó telepesfalvakban, mint a múlt héten kiürített Amóna. A keddre virradóra elfogadott jogszabály felhatalmazza az izraeli államot olyan palesztin magánterületek kártérítés fejében történő kisajátítására, amelyeken izraeliek engedély nélkül építkeztek a megszállva tartott Ciszjordániában.
A törvény 53 illegálisan épített telepesfalut „törvényesítene”, és legalább 800 hektárnyi palesztin terület kisajátítását tenné lehetővé – vélte a Békét Most nevű izraeli civil szervezet.
A nemzetközi közösség Londontól – Párizson, Berlinen, Ankarán és Ammánon át – egészen Kairóig, az Arab Liga székhelyéig elítélte a jogszabályt, nyíltan aggódva az elérhetetlen izraeli–palesztin békére mért újabb csapás miatt.