Kínos kampánytéma a múltból

Emberiesség elleni bűncselekménynek nevezte a gyarmatosítást a francia elnökaspiráns.

Ruzsbaczky Zoltán
2017. 02. 19. 7:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Totális nonszensz”, „Macron nem egyszerűen megveti Franciaországot, hanem utálja”, „Macron a bűnbánat jelöltje” – ilyen és ehhez hasonló reakciókat szült jobboldali körökben Emmanuel Macron francia független elnökaspiráns nyilatkozata. A politikus ugyanis a héten Algériában egy helyi televíziónak adott interjúban arról beszélt, hogy a gyarmatosítás emberiesség elleni bűncselekmény. Mint mondta, a kolonizáció „valódi barbarizmus és a múltunk része, amellyel szembe kell néznünk, és elnézést kell kérnünk mindazoktól, akik ellen elkövettük”. A politikus ugyanakkor azt is nyomatékosította, nem szeretné, ha a bűntettnek az elismerésével a bűntudat kultuszába esnének a franciák. Szerinte ugyanis abból nem lehetne építkezni. Macron egyébként, aki a felmérések szerint jelenleg az egyik legesélyesebb elnökjelölt, a két ország közti megbékélés jegyében utazott a volt gyarmatra. Kijelentései és szavainak utóhatása azonban élesen rávilágítottak arra, hogy Franciaország bizony nem minden gyarmatától tudott békében megválni. Algéria gyarmatosítása, majd a XX. században vívott függetlenségi háború felemlegetésével pedig máig mély sebeket lehet feltépni mindkét oldalon.

Földközi-tenger partvidékén élők egyharmada veszítette életét, amikor 1830-ban a franciák sikeres hadjáratot indítottak a terület megszerzéséért. Négy évvel később – egy sikertelen algériai lázadás után – pedig már az egész ország francia uralom alá került. Az őshonos törzsektől és az iszlám közösségektől elvették a földjeiket, elűzték őket otthonaikból, helyettük az anyaországból érkeztek nagybirtokosok. Az évtizedek során gyakorlatilag apartheidszerű rendszer alakult ki, a betelepülő franciák, a „fekete lábúak” több joggal rendelkeztek, mint a helyiek, a leszármazottak révén pedig ez a rendszer máig érezteti hatását.

Algéria végül egy különösen véres, az ötvenes-hatvanas években vívott háború árán szerezte meg a függetlenségét. Az 1954-től 1962-ig tartó konfliktusban nagyjából 150 ezer algériai veszítette életét, de a francia áldozatok száma is felülmúlta a 25 ezret. A felszabadulás nyomán ráadásul egymillió betelepült európai kényszerült menekülésre. Nem meglepő tehát, hogy ez a téma a franciákat is érzékenyen érinti mind a mai napig. Sokan a gyarmatosítás azon oldalát hangsúlyozzák, hogy ők maguk a modernizáció számos vívmányát vitték el az észak-afrikai országba. Erre utalt Macron is, amikor az interjúban azt a mondást idézte, hogy „Franciaország az emberi jogokat vitte el Algériába, csak éppen elfelejtette elolvasni azokat”.

Túlzás lenne azt állítani, hogy csak a franciák kegyetlenkedtek a gyarmataikon, az azonban tény, hogy a hajdani gyarmatbirodalmak részéről a múlt miatti bocsánatkérés nagyon ritka. Az egyik ritka kivétel Tony Blair volt, aki 2006-ban tett ilyen gesztust. Az akkori brit miniszterelnök, Macronhoz hasonlóan, szintén emberiesség ellen elkövetett bűncselekménynek nevezte a Brit Birodalomnak a rabszolga-kereskedelemben betöltött hajdani szerepét.

A korábbi gyarmatok közt akadnak, amelyek kártérítést is követelnek. Tanzánia például egy XX. század eleji felkelés brutális leveréséért próbál meg pénzt kicsikarni Németországtól. A történet valóban tragikus. A mintegy két évig tartó Maji Maji lázadásban nagyjából 75 ezer, de egyes számítások szerint akár 300 ezer ember is meghalhatott. Hiába azonban a jelentős emberáldozat, ennek s az ehhez hasonló kártérítési kezdeményezéseknek nincs sok esélyük. – Ilyen jóvátételeket senki sem fizet, mert akkor gátszakadás lenne, mindenki perelne mindenkit – tette szóvá kételyeit Búr Gábor Afrika-kutató, az Eötvös Loránd Tudományegyetem tanszékvezetője. A szakember szerint bár New York-i ügyvédek már adtak be egy-egy keresetet, pert azonban még senki sem nyert ilyen ügyben. Búr szerint egyébként Afrika bajaira sem ez a megoldás. Sőt szerinte kifejezetten rossz lenne a kontinensnek, ha az energiák arra mennének, hogy kártérítést követeljenek ki maguknak, hiszen akkor nem maradna erejük kimászni a gazdasági vagy éppen politikai gödörből.

Kenya és Namíbia ebből a szempontból első ránézésre kivételnek tűnhetnek, ám Búr Gábor emlékeztetett, ugyan a britek Kenyában a katonáik által elkövetett nemi erőszak, a németek Namíbiában pedig a hereró és nama törzsek ellen elkövetett népirtás miatt valóban fizettek, ezeket az összegeket általános segélynek állították be.

Érdekes mintára bukkanunk ugyanakkor, ha a gazdasági összefonódásokra tekintünk. Ez esetben az látszik, hogy minden volt gyarmattartó igyekszik a saját volt kolóniáit előnyös helyzetbe hozni. – A franciák például kibrusztolták, hogy az Európai Unió sokáig a volt gyarmataikról vegye a banánt, ne Latin-Amerikából – adott szemléletes példát a kutató. Franciaország legjelentősebb kereskedelmi partnere Afrikában például éppen Algéria. Az európai ország exportjának 1,3 százaléka irányul a hajdani gyarmat felé, importjának pedig egy százaléka érkezik Algériából. Ez első látásra nem tűnik jelentősnek, de jelzésértékű, hogy ezzel több közepes és kis méretű európai uniós országot is megelőznek a franciáknál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.