Könnyebb helyzetbe kerültek a bevándorlók Svájcban

A szavazók 60,4 százaléka támogatta, hogy könnyebb legyen a honosítás.

MTI
2017. 02. 12. 18:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szavazók 60,4 százaléka támogatta voksával, hogy a kormány egyszerűsítse a hivatalos eljárást, ami 25 ezer fiatalt érint kedvezően. Ez a szám ugyan nem túl magas, ám Svájc 8,2 millió lakosának negyede külföldön született, így a népszavazás eredményének messze ható következményei lehetnek – jegyezte meg az AP amerikai hírügynökség.

Az eredmény amúgy várható volt, a közvélemény-kutatások alapján a polgárok zöme támogatja, hogy könnyebben kapják meg a jövőben a svájci állampolgárságot azok a 25 év alattiak, akiknek a szülei és már a nagyszülei is évek óta Svájcban élnek. Elemzők szerint a svájci lakosság „elöregedése” miatt az országnak erre szüksége is van.

A kormány és a parlamenti képviselők többsége szintén támogatja a kezdeményezést, de a bevándorlás korlátozásáért kardoskodó konzervatív Svájci Néppárt elutasításra szólította fel a polgárokat, mondván, a könnyítéssel megnyílna az út muzulmán szélsőségesek Svájcba szivárgása előtt.

A 25 ezer érintett fiatal nagyszülei egyébként főként Olaszországból, Törökországból és Délkelet-Európából vándoroltak Svájcba, nem arab területről.

Svájcban vasárnap további két kérdésről, adóreformról és az úthálózat fejlesztésének finanszírozásáról is népszavazást tartottak.

Adóügyben a szavazók 59,1 százaléka elutasította, hogy átalakítsák a külföldi beruházásokat ösztönző, a külföldi vállalatoknak kedvező kétkulcsos társaságiadó-rendszert, amivel megszűnt volna a multinacionális cégek kedvezményes adója. Az úthálózat fejlesztésére létrehozandó pénzalap ügyét ugyanakkor a voksolók többsége, 61,9 százaléka támogatta.

Az országos népszavazáson kívül külön referendumot tartottak a kelet-svájci Graubünden kantonban arról, hogy rendezzenek-e ott 2026-ban téli olimpiát. Négy éve a 2022-es téli olimpiáról tartottak népszavazást, a polgárok elutasították a rendezést. Ugyanez történt most is: győztek a nemek, így 2026-ban sem lesz téli olimpia Graubündenben.

Svájc a világ egyetlen közvetlen demokráciája, ahol a lakosság évente többször népszavazáson hoz döntést egy-egy konkrét kérdésben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.