London: a skótok elfelejthetik az újabb népszavazást

A brit védelmi miniszter szerint Nicola Sturgeonnak „nincs felhatalmazása” ennek kiírására.

MTI
2017. 02. 02. 12:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fallon, aki a brit királyi haditengerészet skóciai támaszpontjain tett látogatást, a The Heraldnak nyilatkozva kijelentette: Nicola Sturgeon skót miniszterelnöknek „nincs felhatalmazása” új népszavazás kiírására a skót függetlenségről. Arra a kérdésre, hogy a brit kormány lehetővé tenné-e az újabb skóciai referendumot, Sir Michael Fallon csak annyit válaszolt, hogy „ezt felejtsék is el”.

A skót függetlenségről 2014 szeptemberében tartottak már egy népszavazást, amelyen az elszakadást ellenző tábor győzött 55,3 százalékos többséggel.

Fallon a The Heraldnak adott csütörtöki interjúban kijelentette: a skót kormány „néha úgy tesz, mintha megnyerte volna a 2014-es népszavazást”, ezért emlékeztetni kell arra, hogy nagyon egyértelmű többség szavazott Skócia kiválása ellen.

A brit EU-tagságról tavaly június 23-án tartott népszavazáson országos átlagban a választók 51,9 százaléka a kilépésre, Skóciában viszont 62 százalék a bennmaradásra voksolt, és Nicola Sturgeon azóta több nyilatkozatában ismét felvetette Skócia függetlenné válásának lehetőségét. Kifejtette azt az álláspontját is, hogy ha a skót parlament az újabb függetlenségi népszavazás mellett dönt, akkor nemigen lenne elképzelhető, hogy annak a brit kormány útját állhatná.

A skót miniszterelnök néhány napja az STV skót kereskedelmi televízió hírműsorában is kijelentette: a függetlenségi népszavazás kérdését napirenden kell tartani, mert nem szabad megengedni, hogy Skóciát a brit kormány „belesodorja a hard brexit szakadékába”. A brit politikai szótárban meghonosodott „hard (kemény) brexit” kifejezés azt a forgatókönyv-változatot jelenti, amelynek alapján az Egyesült Királyság az EU-tagság megszűnésével együtt kivonul az Európai Unió egységes belső piacáról is.

Theresa May brit miniszterelnök már a múlt hónapban, a brit kormány brexittárgyalási célkitűzéseit ismertető beszédében kizárta annak lehetőségét, hogy Nagy-Britannia az EU egységes belső piacának tagja maradjon uniós tagságának megszűnése után. May érvelése szerint ugyanis ehhez Nagy-Britanniának olyan feltételeket kellene teljesítenie, mintha nem is lépett volna ki az EU-ból.

Sturgeon az STV minapi interjúműsorában „abszolút életfontosságú követelménynek” nevezte, hogy Skócia az EU belső piacán maradhasson a brit EU-tagság megszűnése után is, mivel szavai szerint ettől skóciai munkahelyek, beruházások, valamint az egész lakosság életszínvonala függ.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.