Nem akarnak Horvátországban maradni a menekültek

A belügyminiszter szerint így nem tudják teljesíteni a kötelező európai uniós kvótát.

MTI
2017. 02. 13. 13:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orepic jelezte: örültek volna, ha teljesíteni tudják a kvótát, de eddig csak 19 menekültet fogadott Zágráb, mert senki sem akar Horvátországba áttelepülni. „Tovább akarnak menni, Horvátországot csak tranzitországnak tekintik” – tette hozzá.

Az Európai Unió 2015-ben először 40 ezer menekült önkéntes befogadásáról, majd 120 ezer további menekült tagállamok közötti kötelező elosztásáról hozott döntést. Az EU és Törökország között tavaly márciusban létrejött újabb megállapodás értelmében a tagországok – egyelőre 72 ezer fős kontingens erejéig – Törökországtól átvesznek ugyanannyi szíriai menekültet, mint amennyit a görög szigetekről visszaszállítanak oda. Horvátország a fenti programok alapján csaknem 1600 menekült befogadását vállalta két éven belül: 1064-et a kötelező áttelepítési kvóta, 500-at az EU–Törökország megállapodás alapján.

Vlaho Orepic cáfolta, hogy a horvát menekültközpontokban rossz körülmények uralkodnának. Hangsúlyozta, hogy ezekben az intézményekben jobbak a körülmények, mint a horvát iskolák 90 százalékában. Hozzátette: a zágrábi Porin Hotel (ahol a legtöbb menekült van) jobban fel van szerelve, mint akármelyik horvát kollégium.

Orepic reagált a nagy nemzetközi emberi jogi szervezetek és horvát civil szervezetek azon vádjaira is, amelyek szerint a horvát hatóságok erőszakosan visszafordítják a migránsokat Szerbiába.

„Nagyon hatékonyan védjük a határainkat, ez pedig nem tetszik az embercsempészeknek, ezért a civil szervezeteken keresztül manipulálják a közvéleményt” – húzta alá.

Akkor lehet beszélni menekültekről, ha veszélyes övezetből érkeznek – mondta, majd hozzátette: ezek az emberek viszont biztonságos országokból jönnek, és nem akarják magukat regisztrálni, amíg el nem jutnak abba az országba, ahova menni akarnak. „Ezért ők nem menedékkérők, csak gazdasági bevándorlók” – fogalmazott.

A politikus abbéli meggyőződését hangoztatta, hogy egy kerítés, amilyet Magyarország és Szlovénia is épített, nem old meg semmilyen problémát.

„Mit tegyünk, ha a kerítés nem elég? Építsünk egy újat a meglévő mellé?” – tette fel a kérdést. Szerinte hatékonyan kell ellenőrizni a határokat, és segíteni kell azokon, akik rászorulnak.

A politikus arról nem tett említést, hogy a legnagyobb migránsválság közepette Horvátország 2015-ben egyik határról a másikra szállította a Közel-Keletről érkezett bevándorlókat: először a magyar határra, majd miután ott megépült a kerítés, Szerbiából egyenesen Szlovéniába. 2016 márciusának elején azonban gyakorlatilag lezárult az Európába igyekvő migránsok balkáni útvonala, miután e naptól valamennyi itt fekvő állam csak az érvényes útlevéllel és vízummal rendelkező menedékkérőket engedte be, Macedónia pedig teljesen lezárta határát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.