Nem először gyilkolt Észak-Korea külföldön

Emberrablások és -ölések sorát hajtották végre a diktatúra ügynökei.

Molnár Csaba
2017. 02. 23. 19:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy évvel a szöuli olimpia előtt, 1987 novemberében 115 emberrel a fedélzetén az Andamán-tenger felett felrobbant a koreai légitársaság 858-as számú, Abu Dhabiból Bangkokba tartó járata, emlékeztet a CNN. A nyomozás során kiderült, hogy a gépet felrobbantották, mégpedig az észak-koreai titkosszolgálat két ügynöke, akik Abu-Dzabiban helyezték el a robbanószerkezetet a gépen. Bahreinben ütöttek rajtuk, mindketten megpróbálták megölni magukat ciánkapszulák segítségével. Csak egyikőjüknek sikerült.

Az életben maradt merénylőt, Kim Hyon-huit kiadták Dél-Koreának, ahol bevallotta a robbantást. Halálra ítélték, de az elnök – talán az ország közelgő olimpia miatt fontos nemzetközi tekintélyét szem előtt tartva – megkegyelmezett neki, mondván, agymosáson esett át Észak-Koreában. Kim még mindig él, legutóbb négy éve adott interjút egy ausztrál tévétársaságnak. Ott elmondta, hogy azóta is folyton fenyegetéseket kap Észak-Koreából, ahol árulónak tartják.

Az Észak- és Dél-Korea közötti határon gyakran szoktak déli aktivisták léggömbök segítségével röplapokat átjuttatni, hogy azok az északi területek felett szétdurranva terjesszék üzeneteiket. Ilyen léggömböket eregetett hét éven keresztül Park Sang-hak is. Az északiak rendszeresen fenyegetőztek a propagandatevékenység erőszakos megtorlásával, de öt évvel ezelőtt be is próbálták váltani fenyegetéseiket, személyesen Park Sang-hak ellen.

Az észak-koreai orgyilkos egy tollnak álcázott, mérget fecskendező fegyvert és egy elemlámpának álcázott pisztolyt akart használni Park meggyilkolásához. A célpont szerencséjére a dél-koreai rendőrség még a gyilkossági kísérlet előtt letartóztatta a merénylőt Szöulban, Parkot pedig 24 órás védelem alá vették. 

Choi Eun-hee színésznő a hetvenes években a dél-koreai mozi sztárja volt. Mígnem 1978 januárjában észak-koreai ügynökök elrabolták őt Hongkongból, és Phenjanba hurcolták. A színésznő férjét, a rendező Shin Sang-okot fél évvel később rabolták el ugyanonnan, amikor felesége eltűnéséről próbált megtudni valamit.

Kim Dzsongil volt az emberrablások megrendelője, aki a két sztár segítségével akarta felpörgetni a diktatúra filmiparát. Tizenhét filmet készítettek Észak-Koreában a következő években, közöttük 1985-ben a nyugaton azóta – bődületes primitívsége okán – kultuszfilmmé lett, Pulgasari című szörnyes sci-fit. A pár végül akkor szökött meg, amikor kiengedték őket a bécsi filmfesztiválra. Rögtön az amerikai nagykövetségre mentek, ahonnan végül Dél-Koreába szöktek.

E híres esetek azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik. Az emberi jogi csoportok által összegyűjtött, elrabolt és Észak-Koreába hurcolt külföldieket sorjázó listák több tucat, talán több mint száz áldozatot tartalmaznak. Az észak-koreai rezsim is elismerte, hogy elraboltak Japánból tizenhárom embert – a valós szám azonban ennek többszöröse lehetett. A később megszökött áldozatok arról számoltak be, hogy Észak-Koreában rengeteg külföldit tartanak fogva, vannak közöttük kínaiak, európaiak, közel-keletiek is. Az emberrablások fő oka általában az áldozatok nyelvtudása és egyéb ismereteik voltak. Sokukból nyelvtanár lett, és a külföldre készülő kémeket kellett kiképezniük. Voltak közöttük nők, akiket korábban elrabolt és időközben az észak-koreai társadalomba beilleszkedett külföldieknek szántak feleségül.

A legutóbbi ilyen emberrablásra tavaly derült fény, amikor egy dél-koreai civil szervezet azt állította, hogy a 2004-ben, kínai hegymászás közben eltűnt 24 éves amerikai David Sneddont valójában az észak-koreai titkosszolgálat rabolta el. Sneddon állításuk szerint – bár ezt az amerikai külügy nem erősítette meg – azóta Kim Dzsongun angoltanáraként dolgozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.