Nem mélyítenék a kapcsolatokat Moszkvával

Az Oroszország és a Nyugat között megnövekedett feszültség óvatosabbá tette a magyar társadalmat.

Stier Gábor
2017. 02. 01. 10:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Immár nem az oroszok vezetik a magyar történelem alakulására legkedvezőtlenebb hatással lévő népek listáját: első helyen a törökök állnak 70 százalékkal, őket követik az oroszok 58-cal. Helycsere történt a harmadik helyen is, a tatárok 57 százalékkal megelőzték a 48 százalékon álló németeket. Nem feledkeznek el a magyarok az osztrákokról (Habsburgok) sem, akik 42 százalékon állnak, és sokat rontva (16 százalék) az amerikaiakról alkotott kép is átalakult. A szimpátialistán ugyanakkor az ötös skálán 2,97 pontot kapva erősítettek az oroszok, a románok (2,53), és lényegesen rontottak (3,08) a németek. S ami Putyin látogatása előtt a legfontosabb, a nemzetközi helyzet alakulásával, a nyugati részről is egyre durvább információs háborúval és a hazai pártszimpátiák hatásával is magyarázhatóan a magyarok óvatosabbak a kétoldalú kapcsolatok mélyítésével kapcsolatban, mint korábban.

Mindez az ELTE Bölcsészettudományi Kar ruszisztikai módszertani és kutatási központjának megrendelésére a Tárki által készített felmérésből derült ki. A magyar lakosságnak az orosz kultúráról és általában az oroszokról alkotott képéről a szociológiai intézet 2006-ban és 2012-ben ugyancsak vett fel adatokat, így lehetőség nyílik a megítélés alakulásának vizsgálatára is.

10, illetve 9 százalékkal, tehát jól érzékelhetően kevesebben támogatják a felmérés szerint jelenleg a magyar–orosz gazdasági, valamint politikai kapcsolatok további elmélyítését, mint négy éve. A politikai közeledés tekintetében megduplázódott (20 százalék) az ellenzők aránya is, míg 40 százalék úgy véli, hogy a jelenlegi helyzeten nem kellene változtatni. Ez az adatsor aligha meglepő annak fényében, hogy az Oroszország és a Nyugat között az utóbbi években kiéleződött feszültségnek köszönhetően eldurvult az információs háború, s ennek hatása a magyar sajtóban is jól érzékelhető. Megszaporodtak az oroszellenes hangvételű cikkek, s mindez láthatóan befolyásolja a társadalom véleményét is, amihez a Moszkva nemzetközi megítélésének romlása miatti érthető óvatosság mellett hozzáadódik a magyar–orosz kapcsolatok kérdésének belpolitikai kontextusba helyezett értelmezése. Így Orbán Viktor Moszkvával többségében amúgy sem igazán szimpatizáló ellentábora a kétoldalú viszonyra is kivetíti tiltakozását.

Egyértelműen a nemzetközi helyzetre helyezi a hangsúlyt a felmérés számait értékelve Rácz András, a Stratégiai Védelmi Kutatóközpont munkatársa. – Ha a társadalom „kiszeretett” volna Oroszországból, akkor a politikai kapcsolatok támogatottsága folyamatosan csökkenne, de nem ezt látjuk. Négy éve például mind a politikai, mind pedig a gazdasági kapcsolatok támogatottsága növekedett – fogalmaz a szakértő, megjegyezve, hogy ez összefügg a világpolitikai fordulattal, így az orosz–amerikai kapcsolatok újraindításával. Ma más a helyzet, s mint az elemző rámutat, az emberek olvassák a híreket, így hallottak a Krím megszállásáról, a Kelet-Ukrajnában folyó háborúról és Szíriáról is. – A kapcsolatok támogatottságának esése azt mutatja, hogy egyre többek számára válik kényelmetlenné ez a viszony – értékeli a helyzetet Rácz András, rámutatva az aktív ellenzők számának növekedésére. Az információs háború hatását a kutató ebből a szempontból nem tartja döntőnek. – Sok propagandaoldal működik, köztük oroszbarátok és oroszellenesek egyaránt, ám ezek hatása összességében csekély – fejti ki, rámutatva, hogy Magyarország szomszédságában harmadik éve háború van, s ez normális módon kihat a társadalom véleményére.

A magyar–orosz kapcsolatoknak a társadalmi megítélés szempontjából fontos része mindezek mellett az emlékezetpolitika. Örökös a vita a Szabadság téri emlékmű körül, de az sem mindenkinek tetszett, hogy a minap Esztergomban, az egykori Szent Anna-temetőben felavatták két oroszországi alapítvány adományát, az I. világháborús hadifogolytábor orosz áldozataira emlékező Béke angyala-szobrot, valamint a II. világháború idején a környékbeli harcokban elesett szovjet katonáknak a Honvéd Kulturális Egyesület által felújított emlékművét. – A Szabadság téri, 1946 óta ott álló emlékmű sorsát és helyzetét meghatározza, hogy az 1995-ben hatályba lépett magyar–orosz kormányközi megállapodás hatálya alá esik, tehát nem lehet csak úgy hozzányúlni. Kevesen tudják, de az egyezmény az emlékművek feliratozására is vonatkozik – hívja fel a figyelmet Rácz András, hozzátéve, hogy ez Magyarország történelmének része. – Hogy a dolgok egyensúlyba kerüljenek, lehetséges, hogy kellene köré egy fotókiállítás a rudkinói magyar katonai temetőről, s ez segíthetne feldolgozni a közös történelem fájdalmas pontjait – folytatja. Az esztergomi emlékmű a történész-kutató szerint más megítélés alá esik, mert új, s szerencsétlen módon éppen Putyin látogatásához időzítve avatták fel, s ez a történelem folyamatos átpolitizálása közepette nem segít. A kérdéskörrel kapcsolatban Rácz András fontosnak tartja kiemelni, a történelemmel való szembenézés folyamatába és egy egészséges nemzettudatba is bele kellene férnie annak, hogy az egykori háborús ellenfél halottainak a sírjához is letehessünk egy csokor virágot – vagy legalább hagyjuk, hogy ő tehesse meg. Ahogyan azt is meg kellene szerinte értenie a magyar társadalomnak, hogy a jelenlegi orosz identitásban milyen hihetetlenül fontos szerepe van a II. világháborúnak – vagy ahogy Oroszországban nevezik, a nagy honvédő háborúnak. – A közös történelmünkkel való szembenézés nélkül biztosan nem lehet előrelépés a restitúcióban, az elhurcolt műkincsek visszaadásában sem – teszi hozzá Rácz András.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.