Nem találták meg a keresett koszovói tömegsírt

A Mitrovicában található dzsámit a szerb–koszovói konfliktus idején rombolták le.

MTI
2017. 02. 16. 18:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A muzulmán vallási objektumot az 1998–99-es szerb–koszovói konfliktus idején rombolták le, és a gyanú szerint a környéken egy tömegsír is lehetett, ám a csütörtöki egész napos vizsgálat eredményeként a kutatók megállapították, hogy nem volt a helyszínen tömegsír.

Suzana Matejic, a szerb kormány eltűnt személyek felkutatásával foglalkozó bizottságának a tagja újságíróknak azt mondta: minden kétséget kizáróan megállapították, hogy a helyszínen nem volt tömegsír, a kutatási területen nem találtak emberi maradványokat, így ott nem vizsgálódnak tovább.

A pristinai igazságügyi orvosszakértői intézet vezetője, Arsim Gerxhaliu is megerősítette, hogy semmilyen nyomra nem bukkantak, ezért lezárták a kutatást. Mint mondta, az intézetnek kötelessége minden bejelentést megvizsgálni, így ezt a feltételezett tömegsírhelyszínt is át kellett kutatniuk.

Koszovót túlnyomó többségében albánok lakják, de a szerbek vallásuk és kultúrájuk bölcsőjének tartják. Az 1998–99-es koszovói háború végén a NATO hetvennyolc napon át tartó légi csapásokkal távozásra kényszerítette a területről a jugoszláv hadsereg és a szerb rendőrség egységeit, Koszovót pedig az ENSZ ideiglenes igazgatása alá helyezték. A koszovói konfliktusban több mint 10 000 ember vesztette életét, zömmel albán nemzetiségűek, de szerbek, romák és mások is voltak a halálos áldozatok között. Ezenfelül 1660 embert azóta is eltűntként tartanak számon.

A terület 2008-ban kikiáltotta függetlenségét Szerbiától, amit Belgrád azóta sem hajlandó elismerni, és Koszovót továbbra is déli tartományának tartja. Szerbián kívül Oroszország és Kína, illetve öt uniós tagállam – Spanyolország, Románia, Görögország és Ciprus – sem tartja független országnak Koszovót, azonban a világ több mint száz állama szerint a terület önálló.

Prenk Djetaj, az eltűnt személyekkel foglalkozó koszovói bizottság elnöke szerint a tömegsírok feltárására azért van szükség, hogy az információk birtokában megkezdődhessen végre a megbékélés a szerbek és a koszovói albánok között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.