Németország: kémkedéssel gyanúsítanak török imámokat

Házkutatást tartottak szerdán Németországban muzulmán hitszónokoknál.

MTI
2017. 02. 15. 11:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német szövetségi legfőbb ügyészség közleménye szerint Észak-Rajna–Vesztfália és Rajna-vidék–Pfalz tartományban razziáztak, négy muzulmán egyházi személy lakását kutatták át.

Azzal gyanúsítják őket, hogy adatokat gyűjtöttek az amerikai száműzetésben élő Fethullah Gülen vallási mozgalmának híveiről, és kémkedésük eredményéről jelentést tettek a kölni török főkonzulátusnak. Jogsértő tevékenységük alapja a török vallásügyi hivatal (Diyanet) tavaly szeptember 20-án kiadott rendelkezése, amelyben Fethullah Gülent nevezték meg a július 15-i erőszakos hatalomátvételi kísérlet felelősének.

A gyanúsítottak a Török Iszlamista Vallási Intézmények Uniója (DITIB) nevű szervezethez tartoznak, amely mintegy 900 németországi muzulmán közösséget fog össze, és szoros kapcsolatban áll a Diyanettel. Az imámokat is a Diyanet küldi Németországba, fizetésüket Törökországból kapják.

A DITIB-et régóta és széles körben bírálják a német nyilvánosságban, a kritika szerint a szervezet tevékenységében összemosódik a politika és a vallásos kultúra, s Ankara irányítása alatt fő feladata az iszlám egy konzervatív szunnita válfajából és a török nyelvből álló „pántörök” önazonosság, identitás terjesztése és erősítése, illetve Recep Tayyip Erdogan török elnök és pártja, az Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) támogatása.

A szövetségi legfőbb ügyészség eljárásával kapcsolatban az észak-rajna–vesztfáliai tartományi kormány a közelmúltban jelezte is, hogy felszámolja az együttműködést a DITIB-bel, ha nem függetlenedik Ankarától, és nem tárja fel a lehető legnagyobb alapossággal a kémkedési, adatgyűjtési botrányt.

A DITIB elismerte, hogy imámok adatokat gyűjtöttek Gülen-hívek ellen, de hangsúlyozta, hogy ezért a Diyanet a felelős. Állásfoglalása szerint a „sajnálatos” esetek egy félreértés, „működési zavar” következményei: az imámok egy olyan Diyanet-rendelkezés alapján „lépték túl hatáskörüket”, amely nem vonatkozik az európai országokra.

A 82,8 milliós Németországban nagyjából 4-4,5 millió muzulmán él, túlnyomórészt szunnita törökök, a legtöbben Észak-Rajna–Vesztfáliában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.