Robbanás történt a francia Flamanville-ben található atomerőmű gépházában, de a létesítmény „nukleáris zónáján” kívül – jelentette csütörtök délelőtt az Ouest-France nevű regionális napilap híroldala. A hatóságok beszámolója szerint éppen ezért nincs is sugárzásveszély, öt dolgozó állítólag mérgező anyaggal érintkezett, de állapotuk egyáltalán nem súlyos. Az esemény helyi idő szerint délelőtt tíz óra körül következett be, az okok ez idáig ismeretlenek, de a hatóságok kizárták a terrortámadás lehetőségét. Azóta azt is bejelentették, hogy „az incidensnek vége”, azaz nem várható további sérültekről vagy az eset súlyosbodásáról szóló híradás.
Jelenleg úgy tudni, hogy a Nyugat-Franciaországban található erőmű nem károsodott komolyan, de a hatóságok nagy erőkkel vonultak a helyszínre.
A flamanville-i létesítmény első blokkjait a hetvenes évek legvégén kezdték építeni, vagyis újabb a paksi atomerőműnél is. Érdekesség, hogy Franciaország gyökeresen másképp reagált a japán fukusimai atomkatasztrófára, mint a németek, ugyanis nemhogy nem állítják le a nukleáris létesítményeket, de Nicolas Sarkozy elnöksége idején döntöttek az erre szoruló reaktorok élettartamának meghosszabbításáról. Ez azért is lényeges, mert akkori számítások szerint a franciák világelsők voltak a tekintetben, hogy a teljes energiatermelés hány százalékát állítják elő az atomlétesítmények. Pont Flamanville-ben készül egyébként Franciaország eddigi legfejlettebb, harmadik generációs reaktora.
A környezeti mérések megerősítették, hogy nincs eltérés a háttérsugárzástól Franciaországban és Magyarországon sem – közölte Fichtinger Gyula. Az Országos Atomenergia-hivatal (OAH) főigazgatója az M1-en elmondta: a francia erőmű nagyon hasonló a paksi atomerőműhöz.
A legfontosabb, hogy a turbinacsarnokban nincs radioaktív víz, tehát ha tűz, robbanás volt, akkor sem kerülhet radioaktív közeg a környezetbe – ismertette, hozzátéve: feltehetőleg egy szellőztető ventilátor gyulladt ki, források szerint az üzemzavart rövidzárlat okozta.
Hangsúlyozta: a tervezésnél számoltak esetleges tűzesettel is, vannak tűzjelző berendezések, automata tűzoltó berendezések, és tűzoltók is készenlétben állnak. Kitért arra is, hogy a paksi atomerőműben 70 tűzoltó van, de szükség esetén be tudnak kapcsolódni a paksi városi, a szekszárdi, a dunaföldvári vagy akár a dunaújvárosi tűzoltók is. (MTI)
###HIRDETES2###