Szijjártót alaposan megizzasztották Új-Zélandon

A külügyminiszter előadásán megtapsolták a hozzászólót, aki kritizálta a magyar kormány bevándorláspolitikáját.

Buzna Viktor
2017. 02. 19. 20:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Terjedelmes cikkben támadta a magyar kormányt vasárnapi számában a The New Zealand Herald. A külgazdasági és külügyminiszter a héten tett hivatalos látogatást Új-Zélandon, a piacvezető országos napilap ennek ürügyén közölte riportját. – Miközben Donald Trump a sajtóval küzdött a Fehér Házban, egyik legigazabb európai barátja Új-Zélandon igyekezett megvédeni őt – indul sokat sejtetően a cikk. Szijjártó ugyanis a The New Zealand Heraldnak elmondta, ha Hillary Clinton mondaná ugyanazt, mint most Trump, a demokrata politikusnőt ünnepelné a nemzetközi liberális média.

– Magyarország mint Trump lelki társa írható le – kommentálja a külügyminiszter szavait az új-zélandi lap. Ezután hozzáteszik, Orbán Viktor miniszterelnök populista kormányát Európa „rossz fiújaként” említi a sajtó, miután politikájával számos kritikát váltott ki mind az unió, mind a korábbi Obama-adminisztráció részéről.

– Nagyon közel állnak Oroszországhoz is – fűzi hozzá a The New Zealand Herald.

Ezt követően a cikk beszámol egy korábbi fiaskóról is. Obama külügyminisztere, John Kerry nem volt hajlandó fogadni Szijjártó Pétert, az elmaradt washingtoni találkozón végül egy amerikai helyettes államtitkár fogadta a magyar külügyminisztert, hogy közölje vele Washington aggályait. – Az elmúlt hat évben szenvedtünk attól, ahogy a demokrata kormányzás próbált beavatkozni a belügyeinkbe – reagált Szijjártó.

A lap beszámol arról is, hogy a magyar külügyminiszter az Új-Zélandi Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében (New Zealand Institute of International Affairs, NZIIA) tartott előadása nem zajlott egészen zökkenőmentesen. Észtország tiszteletbeli konzulja, Tony Loorparg ugyanis felhánytorgatta a magyar kormány bevándorlókkal szemben tanúsított ellenséges magatartását. Loorparg felidézte: amikor 1949-ben a szigetországba érkezett, a hajó fedélzetén több magyar is utazott. Megjegyezte, a bevándorlókkal kapcsolatban szerzett korábbi tapasztalatai nem egyeznek azzal, ahogyan Szijjártó előadásában a migránsokról beszélt.

– Engem aggaszt, hogy a második világháborúban megtanult leckéket egyes európai kormányok kezdik elfelejteni – mondta az észt tiszteletbeli konzul, s a cikk szerint szavait egyöntetű taps kísérte.

Szijjártó Péter erre azzal válaszolt, a két bevándorló közösséget nem szabad összevetni. – (A Magyarországról menekültek) tiszteletben tartották az ország szabályait. Hálásak voltak, hogy valaki befogadta őket – felelte a magyar külügyminiszter.

A lap érdekes részleteket árul el Szijjártó és Murray McCully új-zélandi külügyminiszter kapcsolatáról is. A cikk szerint tavaly augusztusban a magyar tárcavezető saját nyaralójában látta vendégül kollégáját.

Bár a napilap erre nem tér ki, a hazai sajtóban Szijjártó új-zélandi vizitje azután keltett nagy visszhangot, hogy a külügy közölte: a magyar Eximbank irreális, mintegy 720 millió dolláros (körülbelül 207 milliárd forintos) hitelkerettel ösztönözné magyar cégek belépését az új-zélandi piacra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.