Trump ellenére is fontos partner Amerika

Továbbra is együttműködnek Amerikával, de nem hagyják szó nélkül az alapelvek megsértését.

MNO
2017. 02. 03. 18:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem volt Amerika-ellenes a hangulat a megbeszélésen – kommentálta az informális csúcstalálkozó eredményeit annak szünetében Jospeh Muscat máltai miniszterelnök. Mint mondta, bár egyesek aggódnak Trump egyes döntései és megnyilvánulásai miatt, de úgy döntöttek, hogy változatlan marad az együttműködés Washingtonnal. Viszont az alapelvek védelmében mindig fel fogjuk emelni a szavunkat – tette hozzá.

Továbbra is elsődleges fontosságúak az Európai Unió számára a transzatlanti kapcsolatok, még ha néhány európai vezető aggódik is a Trump-kormányzat politikája miatt – jelentette ki Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke. „Nincs kétségem afelől, valamennyi uniós tagállam továbbra is rendkívül fontosnak tartja az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolatok oltalmazását annak ellenségeitől” – így Tusk, aki még az értekezlet előtt az új amerikai elnököt az orosz agresszióval, továbbá az iszlám szélsőségességgel együtt az EU-t fenyegető veszélyek közé sorolta. Pénteken már óvatosabban beszélt, mondván: az unióra egyedül az veszélyes, ha „nem vagyunk elég egységesek a kihívásokkal szemben”.

Francois Hollande francia államfő pedig elfogadhatatlannak nevezte, hogy az új amerikai elnök további nyilatkozataival folytassa a nyomásgyakorlást az Európai Unióra annak kapcsán, hogy milyen legyen Európa. Azt pedig ki tudja valójában, hogy mit akar az amerikai elnök a transzatlanti kapcsolatokat illetően? – tette fel a kérdést Hollande. A francia elnök lengyel és magyar vezetőknek is üzent az AFP hírügynökség azon felvetésére, hogy ők a jelek szerint támogatják Trumpot: csak úgy lehetséges a jövő az új elnökkel, ha azt együtt alakítják ki, és Európa méltósága a tét.

Angela Merkel német kancellár a brexit kapcsán dicsérte meg Theresa May brit miniszterelnökök azért, hogy egy erős Európa mellett foglalt állást; hangsúlyozta, a többi 27 tagállamtól függ annak meghatározása, hogy Európa milyen erős és milyen jó lesz, továbbá, hogy miként oldja meg problémáit. „Németország ki akarja venni részét mindebből” – tette hozzá a kancellár.

Úgy vélte, Németországnak nem kell adócsökkentési versenybe kezdenie a társasági adó csökkentését elhatározó Nagy-Britanniával és az Egyesült Államokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.