A Reuters brit hírügynökség kérdéseire a Fehér Házban válaszolva felrótta Oroszországnak, hogy korlátozás alatt álló kategóriájú fegyvereket, cirkáló rakétának is nevezett robotrepülőgépeket állított hadrendbe. Közölte: ezt szemére fogja vetni Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, ha találkoznak, bár erről még nincs semmilyen időpont.
Kínával kapcsolatban kijelentette, hogy Peking, ha akarná, ráhatásával „nagyon könnyen” megoldhatná az Észak-Korea jelentette biztonsági kihívást. Mint mondta, „nagyon dühös” amiatt, hogy Észak-Korea ballisztikus rakétákat tesztel.
A kommunista rezsim jelentette fenyegetéssel szemben az egyik lehetséges megoldás az elhárító rakétarendszerek kiépítésének felgyorsítása a szövetséges Dél-Koreában és Japánban – mondta, hozzátéve, hogy sok más megoldás is szóba kerülhet.
Trump bő egy hónapja az Egyesült Államok elnöke, és most először nyilatkozott országa atomarzenáljáról.
„Én szeretném a legjobban, hogy egyetlen országnak se legyen atomfegyvere, de sohasem fogunk lemaradni egyetlen államtól sem – legyen az akár barát – nukleáris fegyverzet tekintetében, az élen akarunk állni” – fogalmazott.
Az Egyesült Államok és Oroszország között a stratégiai fegyverek korlátozásáról szóló új START szerződés értelmében 2018. február 5-ére mindkét félnek egyenlő szintűre kell csökkenteni nukleáris arzenálját, és tíz éven át azon tartani – idézte fel a Reuters.
Trump az új START-ot – a Reutersnek nyilatkozva – „egyoldalú alkunak” minősítette, amerikai részről hasonlóan rossz megállapodásnak, mint az Iránnal kötött atomalkut.
„Legyen szó a START-ról vagy az iráni ügyletről, jó alkuk megkötésébe akarunk belefogni” – így Trump.
Steve Bannon, Donald Trump elnök stratégiai főtanácsadója szerint a kormányzatnak minden nap meg kell küzdenie azért, hogy „visszavegye” az országot. Bannon Reince Priebusszal, a Fehér Ház kabinetfőnökével együtt tartott panelbeszélgetést, amelyben a sajtóra és a Trump-kormányzatot ellenző erőkre is célozva leszögezte: „Aki azt hiszi, hogy harc nélkül visszaadják az országot, keserűn csalódik. Minden nap küzdelem lesz” – mondta, azzal folytatva, hogy éppen e küzdelem miatt a legbüszkébb Donald Trumpra. „Minden nap jönnek hozzá azzal, hogy »oh, kicsit mérsékelni kellene magad«, aztán nekem és Reince-nek az elnök azt mondja, nem teheti, mert emellett kötelezte el magát, ezt ígérte meg az amerikai népnek, és ennek alapján teljesíti majd ígéreteit” – fogalmazott Bannon. Meglátása szerint a Fehér Ház hosszú ideig tartó konfliktusra rendezkedett be, mert tisztában van azzal, hogy Washington és a jelenlegi világrend átalakítása ezzel jár majd.