Trumpot kritizálja a Vatikán

A mexikói fal aggasztó üzenet a világnak: nemcsak Amerika, hanem Európa is így akarja megállítani a bevándorlást.

MTI
2017. 02. 01. 19:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az érsek hangsúlyozta, hogy a Vatikán „egy másik kultúrának, a nyitottság (kultúrájának)” a hírnöke. „Hídépítők vagyunk” – mondta, hozzátéve, hogy „határozottan a kevesebb falat” akarnak. Ezt az üzenetet pedig minden kereszténynek meg kellene erősítenie – szögezte le Becciu.

Hozzátette, hogy Ferenc pápa ragaszkodik ahhoz, hogy „az érkezőket integrálni kell a társadalmunkba és a kultúránkba”.

Peter Trukson kúriai bíboros, a vatikáni emberek teljes körű fejlődését szolgáló dikasztérium (minisztérium) prefektusa a Mexikó határán tervezett fallal kapcsolatban kijelentette: reméli, hogy nem épül meg, „de Trumpot ismerve, vélhetően mégis megvalósul majd”. A bíboros figyelmeztetett, hogy a fal nemcsak a Mexikóval kapcsolatos helyzetről szól, hanem „üzenet az egész világ számára”. Hozzátette: „nem csak az Egyesült Államok akar falat húzni bevándorlók ellen”, ez Európára is jellemző.

A Lisszabonban tartózkodó Didier Reynders belga külügyminiszter a beutazási tilalomról hozott, immár ötödik napja hatályban lévő amerikai rendeletről szólva kijelentette: az intézkedés „önkényes és brutális”.

Reynders hozzátette, hogy Belgiumnak szándékában áll mielőbb találkozót szervezni az új amerikai elnökkel Brüsszelben. Ehhez hozzáfűzte, hogy „az atlanti demokráciák közti szövetségen múlik a nemzetközi rend”.

Szerdán a londoni törvényhozás alsóházában ismét felmerült a Szíria, Irak, Irán, Szudán, Líbia, Szomália és Jemen állampolgáraira vonatkozó beutazási tilalom kérdése. Az alsóházban a képviselői kérdések órájában kérdőre vonták Theresa May kormányfőt, amiért állítólag nem reagált azonnal az amerikai elnök rendeletére.

A szombaton még Ankarában tartózkodó May óvakodott elítélni Donald Trump rendeletét, az ebből következő bírálatok hatására a Downing Street végül vasárnapra virradóra közölte: a brit miniszterelnök nem ért egyet a rendelettel, kormánya pedig nem kíván hasonló intézkedéseket hozni.

May az alsóházi képviselők kérdésére reagálva szerdán megerősítette: kormánya világossá tette, hogy Trump elnök intézkedése szerintük „viszályt szít, és hiba volt” meghozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.