Tüntetők várták Trumpot Charlestonban

Az amerikai elnök látogatást tett a Boeing dél-karolinai üzemében.

MTI
2017. 02. 17. 21:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elnök a dél-karolinai Charlestonban a Boeing-gyárban felavatta a Boeing 787-es repülőgép új típusát, amelynek gyártását most kezdik majd meg. A gyárban Trump beszédet mondott, amelyben megerősítette választási kampánya üzenetét és megígért kormányprogramját: „Amerika az első.”

A beszéd elején a dolgozók – akik egy nappal korábban 74 százalékos arányban szavazták meg, hogy nem akarnak szakszervezetet a gyárukban – az elnökkel együtt skandálták, hogy „szeretem Dél-Karolinát”. Az elnök leszögezte: kitart amellett, hogy az Amerikában, amerikaiak által gyártott termékeket kell előnyben részesíteni, és kormányzata elsődleges célja a munkahelyteremtés. Kitért arra is, hogy a kormány újra akarja építeni az amerikai haderőt, és ez is új munkahelyek létrehozásával jár majd. „A mi országunk arról szól, hogy az álmainkat megvalósítsuk. Megálmodunk dolgokat, majd megépítjük őket” – szögezte le.

Trump azt ígérte, hogy a Boeing nagy katonai megrendeléseket kap majd F–18-as Hornet (Lódarázs) típusú repülőgépekre, és egyúttal kilátásba helyezte, hogy azoknak az amerikai vállalatoknak, amelyek az amerikai dolgozókat elbocsátják, és külföldre viszik a gyártást, kemény büntetést kell majd fizetniük. Utalt arra, hogy megválasztása óta több cég – köztük a Ford, a General Motors és a Fiat Chrysler – munkahelyeket telepített vissza az Egyesült Államokba.

Az elnököt Charlestonban tüntetők várták, akik a beutazás korlátozása és a tervezett bevándorlási törvény ellen tiltakoztak. Ilyen tiltakozásokat szerveznek csütörtök óta több amerikai nagyvárosban, köztük például New Orleansban, Chicagóban, New Yorkban. A szövetségi fővárosban, Washintgon DC-ben szintén arra biztatják a protestálókat, hogy tiltakozásuk jeleként ne menjenek be a munkahelyükre.

Az elnök Dél-Karolinába indulása előtt sajtóhírek jelentek meg arról, hogy a kormányzat a Nemzeti Gárda mintegy százezer tagját mozgósítaná az illegális bevándorlás elleni razziára, ám ezt a Fehér Ház kategorikusan cáfolta.

Közben Washingtonban a szenátus megszavazta a szövetségi környezetvédelmi hivatal új vezetőjét. Az oklahomai Scott Pruitt mellett 52:46 arányban voksoltak a szenátorok, két demokrata párti politikus – Joe Manchin nyugat-virginiai és Heidi Heitkamp észak-dakotai szenátor – szintén Donald Trump jelöltjére szavazott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.