Vietnam aggódva figyeli Kína terjeszkedését

Hanoi szerint igazolni tudják a szuverenitásukat a Paracel- és a Spratly-szigetek felett.

Majláth Ronald
2017. 02. 28. 15:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét feszült a helyzet a Dél-kínai-tengeren, miután az Egyesült Államok járőrhajókat küldött az itt található, vitatott hovatartozású szigetek környékére. Habár amerikai tisztviselők jelezték, hogy rutinműveletről van szó, a kínai külügy figyelmeztette Washingtont, ne tegyenek olyan lépést, ami veszélyeztetné Kína szuverenitását és biztonságát. A mostani pengeváltásra különösen fagyos légkörben került sor. Az új amerikai külügyminiszter, Rex Tillerson nemrégiben Kína a kérdéses szigetekről való kitiltásáról beszélt. Mint mondta, országa világos üzenetet fog küldeni Kínának, először a szigetépítéseket kell leállítani, másrészt nem fogják engedni a hozzáférést a szigetekhez. Bár Donald Trump februárban telefonon megerősítette Hszi Csin-ping kínai elnöknek, hogy kormányzata tiszteletben tartja az „egy-Kína” elvet, az eldurvult vita arra utal, hogy messze még az idő, amikor oldódik az elképesztő feszültség a Dél-kínai-tengeren.

Napjainkban, amikor a délkelet-ázsiai térség egyre inkább a kínai–amerikai versengés terepévé válik, kevés figyelem jut a kisebb államokra, Vietnamra, Bruneire, a Fülöp-szigetekre, Malajziára és Tajvanra. Peking már korábban behatárolt a tengeren egy olyan, úgynevezett kilencvonalas területet, amit magának követel a történelemre hivatkozva.

Mivel a nagyhatalmak ütközőzónájába szorult országok álláspontja kevésbé ismert, a Magyar Nemzet a vietnami fővárosban, Hanoiban felkereste a Vietnami Diplomáciai Akadémia (DAV) professzorát, Ngo Duy Ngót, aki ismertette lapunkkal Vietnam álláspontját. A szakértő kérdésünkre jelezte, ahogy más ország, úgy Vietnam számára is elfogadhatatlan, hogy Kína újabban a Keleti-tengeren – Vietnamban így nevezik a Dél-kínai-tengert – katonai eszközöket telepít az általa ellenőrzött szigetekre. Ez egyébként a nemrég nyilvánosságra került műholdas fényképekről is világosan látszik. Továbbá fenntartják, hogy Vietnam történelmi bizonyítékokkal és jogi tényekkel tudja igazolni a szuverenitását a Paracel- (Hoang Sa/Hszisa) és a Spratly- (Quan Dao Truong Sa/Nansa) szigetcsoport felett.

Múlt év júliusában a hágai Állandó Választottbíróság a Fülöp-szigetek javára döntött abban a perben, amelyet a szigetország indított Kína ellen, mert az kiterjedt építkezésekbe kezdett a Scarborough-zátonyon. Kína viszont már a döntés előtt bejelentette, hogy nem fogja elismerni és elfogadni az ítéletet, mert a bíróság szerintük illetéktelen a szuverenitást érintő kérdésekről szóló viták rendezésében. A vietnami külügyminisztérium azonban üdvözölte a döntést és jelezte, továbbra is igényt tartanak a Spratly-, illetve a Paracel-szigetcsoportra. Ezután több vietnami szakértő is amellett érvelt, a hágai döntés elegendő jogalapot nyújtott Vietnamnak ahhoz, hogy nemzetközi bíróság elé idézze Kínát többi között a halászok zaklatása és az elsüllyesztett hajók ügyében, melyek a vitatott szigetcsoportnál történtek.

Lapunk azon kérdésére, hogy szándékában áll-e Vietnamnak beadni egy, a Fülöp-szigetekihez hasonló keresetet Kína ellen, Ngo Duy Ngo elmondta, nem kívánnak pert indítani Kína ellen. Vietnam továbbra is be fogja tartani az ENSZ tengerjogi egyezményének (UNCLOS) valamennyi rendelkezését, beleértve a vitarendezési formákat és a szerződés békés eszközökkel való alkalmazását is. A szakértő mindazonáltal úgy látja, hogy ebben a törekvésükben nemcsak az Amerikai Egyesült Államok támogatja őket, hanem a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének (ASEAN) több országa is. Utóbbiak egyetértenek Vietnam álláspontjával, vagyis hogy csakis a békés megoldás elfogadható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.