Apartheid-rendszer kiépítésével vádolják Izraelt

Az ENSZ egyik szervezete súlyosan bírálta Izraelt, a főtitkár ugyanakkor elhatárolódik a kritikától.

Ruzsbaczky Zoltán
2017. 03. 17. 16:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly nemzetközi botrányt okozott, hogy az ENSZ égisze alá tartozó egyik szervezet jelentése a palesztinok súlyos faji diszkriminációjával és ezzel együtt apartheidrendszer létrehozásával vádolja Izraelt. Az ENSZ Nyugat-ázsiai Gazdasági és Szociális Bizottságának (ESCWA) dokumentuma szerint Tel-Aviv négy lakossági csoportra osztotta fel a palesztinokat, és ezek a csoportok eltérő jogrendszer szerint kénytelenek élni, ám valamilyen módon mindannyian szembesülnek a rezsim elnyomó természetével. A jelentés egyébként szól arról is, hogy az ENSZ-nek, valamint a tagállamoknak a lehetőségekhez mérten törvényi kötelességük fellépni a hasonló típusú rendszerek ellen.

Az apartheid szó egyébként egy kisebbség intézményes elnyomását jelöli, leggyakrabban az egykori dél-afrikai politikai rendszer kapcsán merül fel, ahol az ország fehér kisebbsége évtizedeken át felsőbbrendűként uralkodott a fekete lakosságon.

Bár Izraelben valóban igen gyakoriak a vallási és etnikai feszültségek, az ESCWA-ról érdemes tudni, hogy tizennyolc állam vesz részt a munkájában, kivétel nélkül arab országokról van szó, melyeknek egy része nem ismeri el Izraelt. A tizennyolc között ott van az emberi jogi szempontból szintén bőszen kritizált Szaúd-Arábia, a polgárháborúban vergődő Jemen és Líbia, illetve az Iszlám Állammal küszködő Irak és Szíria is. Rima Halaf, a szervezet jordán vezetője szerint egyébként a dokumentum a tizennyolc tagállam kérése nyomán jött létre.

A zsidó állam nem is része a szervezetnek, így nem meglepő, hogy Tel-Aviv szinte azonnal elítélte a jelentést, valamint a benne foglaltakat, a külügyi tárca szóvivője például a Der Sturmer nevű náci propaganda-hetilap szellemiségéhez hasonlította a dokumentumot.

A jelentés egyébként mérföldkőnek is tekinthető, hiszen ez az első olyan, ENSZ-hez köthető hivatalos jelentés, amely ilyen súlyos vádakkal illeti Izraelt. A világszervezet főtitkársága mindazonáltal hevesen próbál elhatárolódni az ESCWA-tól. Stéphane Dujarric ENSZ-szóvivő szerint a jelentés nem tükrözi António Guterres főtitkár álláspontját, már csak azért sem, mert a jelentés kiadása előtt nem egyeztettek vele a dokumentum tartalmáról. António Guterres ezért felszólította az ESCWA-t, hogy a jelentést távolítsa el a honlapjáról. Válaszképpen a bírálatot megfogalmazó szervezet vezetője, Rima Halaf benyújtotta tegnap a lemondását, amit az ENSZ főtitkára el is fogadott.  

Izrael az Egyesült Államok talán legszorosabb szövetségese a térségben, nem meglepő tehát, hogy az amerikaiak is tiltakozásuknak adtak hangot, Nikki R. Haley ENSZ-nagykövet szerint az egész jelentést vissza kellene vonni. Trumpról közismert, hogy még amerikai mércével mérve is kifejezetten Izrael-barát, beiktatása után egyik első vendége pont Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök volt. A találkozón az amerikai elnök – elődje, Obama nézeteivel szembemenően – belengette azt is, hogy az Egyesült Államok nem feltétlenül ragaszkodik a kétállami megoldáshoz, ami az izraeli–palesztin konfliktus rendezését két külön szuverén állam létrehozásával zárná le.

A palesztin ENSZ-nagykövet, Rijád Manszúr szerint viszont a jelentés kritizálása helyett jobb lenne szembenézni a benne foglaltakkal, és megoldást találni a problémákra.

Bár a most kiadott jelentés indítékait sokan megkérdőjelezik, az nem újdonság, hogy Izraelt hevesen kritizálják emberi jogi szempontból. Bő két évvel ezelőtt az ENSZ illetékes különbizottságának elnöke aggodalmát fejezte ki a megszállt palesztin területeken és a Golán-fennsíkon élő palesztinok és egyéb arab népcsoportok emberi jogi helyzetével kapcsolatban. A legutóbbi csörte tavaly decemberben volt, ekkor az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatban szólította fel Izraelt, hogy vessen véget a telepesotthonok építésének a megszállt területeken.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.