Az ETA leszerelése a feloszlását megelőző lépés

A terroristák elrejtett fegyvereiről szóló információkat a francia igazságszolgáltatás kapja majd meg.

MTI
2017. 03. 24. 13:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jonan Fernandez úgy vélekedett, a szakadár szervezet lefegyverzésének lehetősége most valódi, végrehajtása pedig „legális, végleges, ellentételezés nélküli” lesz.

Mint mondta, a terroristák elrejtett fegyvereiről szóló információkat a francia igazságszolgáltatás kapja majd meg április 8-án, így lesz a folyamat legális. A véglegességet a teljes arzenál átadása jelenti, amit a szervezet egyoldalúan és tárgyalások nélkül tesz meg, vagyis ellentételezés nélkül – tette hozzá.

A politikus arról nem közölt részleteket, hogy pontosan milyen módon zajlik majd a leszerelés.

A napilap beszámolt arról is, hogy a magukat a lefegyverzés civil közvetítőinek nevezők csoportja csütörtökön a Baszkföld franciaországi részén fekvő Bayonne-ban (Baiona) tartottak sajtótájékoztatót.

Egyikük, Michel Berhocohirigoin, aki korábban francia Baszkföld agrárkamarájának elnöke volt, hangsúlyozta: bíznak abban, hogy sem a francia, sem a spanyol kormány nem akadályozza majd a leszerelést. Ennek mikéntjét azonban ő sem részletezte, csupán annyit mondott, hogy nyilvános és átlátható lesz.

Állítása szerint a francia kormánnyal próbálják egyeztetni a technikai feltételeket, ám eddig nem kaptak választ a megkeresésükre.

A terrorszervezet várható leszerelését egy héttel ezelőtt a francia Le Monde napilap adta hírül internetes oldalán Jean-Noel (Txetx) Etcheverryre hivatkozva, aki a baszk Élni! (Bizi!) nevű környezetvédelmi és társadalmi mozgalom vezetője, és akit tavaly decemberben a francia hatóságok az ETA fegyvereinek lefoglalására irányuló akcióban őrizetbe vettek.

Az információ hitelességét Inigo Urkullu baszk elnök később megerősítette, és elmondta, hogy kormánya közvetlenül kapott tájékoztatást a leszerelés lehetőségéről.

Az ETA azonban hivatalosan egyelőre nem tett közzé bejelentést a fegyverek átadásáról.

A terrorszervezet öt és fél évvel ezelőtt, 2011 októberében jelentette be, hogy felhagy a fegyveres, erőszakos akciókkal, és beszünteti tevékenységét, de nem oszlatta fel magát, és fegyvereit sem adta át a hatóságoknak.

Utóbbiról egyeztetést kezdeményezett a spanyol és francia kormánnyal, ám mindkét ország vezetése jelezte: nem tárgyalnak a terroristákkal.

A spanyol és francia hatóságok közösen kutatnak a fegyverek után a határ mindkét oldalán.

A becslések szerint a Baszkföld függetlenségéért küzdő terroristák negyvenhárom év alatt több mint nyolcszáz embert gyilkoltak meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.