Maja Kocijancic a brüsszeli testület szokásos napi sajtóértekezletén elmondta, hogy magyarázatot várnak Erdogan megjegyzéseire, ezért az EU külügyi szolgálata bekérette csütörtökre a török állandó képviselet vezetőjét.
A török elnök szerdán arról beszélt, hogy amennyiben Európa továbbra is úgy fog viselkedni országával szemben, mint most, akkor nem lesz európai, aki a világon bárhol is biztonságban sétálhat majd az utcán.
Erdogan az utóbbi hetekben gyakran bírálja élesen az uniót, és nevezi egyes tagországait rendszeresen nácinak vagy fasisztának, mert a közelmúltban Hága és Berlin visszautasította, hogy török miniszterek az elnöki rendszer mellett kampányoljanak a Németországban és Hollandiában élő törökök körében.
Ugyancsak csütörtökön Dimitrisz Avramopulosz uniós migrációügyi biztos kijelentette: katasztrófához vezetne, ha Ankara felmondaná az Európai Unió és Törökország között létrejött migrációs egyezményt, amivel a közelmúltban többször is fenyegetett a török vezetés.
Avramopulosz a Le Soir című belga napilapnak adott interjújában megismételte korábbi kijelentését, miszerint egyelőre jól működik a görög szigetekre irányuló bevándorlóáradat feltartóztatását célzó megállapodás. Mint mondta, az uniós–török migrációs egyezmény a nyugat-balkáni útvonal lezárásával együtt nagyban hozzájárult az Európát érő bevándorlási nyomás csillapításához.
„Úgy gondolom, hogy Törökország továbbra is eleget akar tenni a vállalásainak. Mi pedig megpróbálunk különbséget tenni a jelenlegi kedvezőtlen légkör és politikai kötelezettségeink között” – fogalmazott.
„Az utóbbi hetek diplomáciai feszültsége minden fél számára ártalmas” – szögezte le az uniós biztos a Törökország és Németország, illetve Hollandia közötti pengeváltásra utalva. Hozzátette, hogy a migrációs áradat fékezéséért cserébe az EU egyebek mellett hozzájárul a Törökországban tartózkodó mintegy hárommillió menekült ellátásához, és szerinte ennek az együttműködésnek folytatódnia kellene.