Rendkívüli csúcstalálkozót tart április 29-én az Európai Unióban maradó huszonhét tagállam vezetője a brit kiválási tárgyalások előkészítésével összefüggésben – tudatta Twitter-oldalán Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke.
I will call #EUCO on 29/4 to adopt EU27 Brexit Guidelines. Priority must be certainty, clarity for all: citizens, companies & member states.
Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter később közölte, az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból kilépve is teljesítenie kell majd a közösséggel szemben fennálló pénzügyi kötelezettségeit.
Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter a Die Presse című osztrák lapnak adott interjújában eközben kijelentette, küzdeni kell az Európai Unió jelentős hiányosságai ellen, ha nem akarjuk, hogy több tagállamban is hasonló uniós közhangulat legyen, mint Nagy-Britanniában. Mint mondta, a britek kilépésével az unió az egyik legnagyobb és legfontosabb tagállamát vesztette el. Rámutatott: azt egyelőre nem lehet pontosan látni, hogy Nagy-Britannia mennyit veszít majd a brexittel.
Több száz munkatársát költözteti el Londonból a Goldman Sachs, mielőtt Nagy-Britannia elhagyná az Európai Uniót – jelentette be a cég európai vezetője. Richard Gnodde kiemelte, hogy ezzel kezdik megvalósítani készenléti terveiket – írja a Reuters.
Kurz javaslata szerint az uniós bürokrácia csökkentésével, az Európai Bizottság létszámának megfelezésével lehetne megspórolni a brexit miatt kieső pénzt. A politikus egyúttal hangsúlyozta: Ausztria nettó befizetőként nem fogad el olyan lehetőséget, amely miatt emelkedne az ország által fizetett uniós hozzájárulás.
Hétfőn a Downing Street bejelentette, hogy jövő szerdán indítja el hivatalosan a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről szóló tárgyalássorozatot Theresa May miniszterelnök a lisszaboni szerződés 50. cikkelyének aktiválásával.
Az 50. cikkely szabályozza – és aktiválása hivatalosan elindítja – a kilépési folyamatot, kétévi időtávlatot meghatározva az EU-tagság megszűnésének feltételeiről szóló tárgyalásokra. Ennek alapján a brit uniós tagság 2019 márciusában szűnhet meg, hacsak a felek nem állapodnak meg a folyamat meghosszabbításáról. Ehhez azonban az Európai Unióban maradó huszonhét többi ország egyhangú beleegyezésére lenne szükség.