Brexit: rendkívüli csúcstalálkozót tartanak az uniós vezetők

A brit kiválási tárgyalások előkészítése miatt született a döntés.

MNO
2017. 03. 21. 12:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívüli csúcstalálkozót tart április 29-én az Európai Unióban maradó huszonhét tagállam vezetője a brit kiválási tárgyalások előkészítésével összefüggésben – tudatta Twitter-oldalán Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke.

I will call #EUCO on 29/4 to adopt EU27 Brexit Guidelines. Priority must be certainty, clarity for all: citizens, companies & member states.

Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter később közölte, az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból kilépve is teljesítenie kell majd a közösséggel szemben fennálló pénzügyi kötelezettségeit.

Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter a Die Presse című osztrák lapnak adott interjújában eközben kijelentette, küzdeni kell az Európai Unió jelentős hiányosságai ellen, ha nem akarjuk, hogy több tagállamban is hasonló uniós közhangulat legyen, mint Nagy-Britanniában. Mint mondta, a britek kilépésével az unió az egyik legnagyobb és legfontosabb tagállamát vesztette el. Rámutatott: azt egyelőre nem lehet pontosan látni, hogy Nagy-Britannia mennyit veszít majd a brexittel.

Több száz munkatársát költözteti el Londonból a Goldman Sachs, mielőtt Nagy-Britannia elhagyná az Európai Uniót – jelentette be a cég európai vezetője. Richard Gnodde kiemelte, hogy ezzel kezdik megvalósítani készenléti terveiket – írja a Reuters.

Kurz javaslata szerint az uniós bürokrácia csökkentésével, az Európai Bizottság létszámának megfelezésével lehetne megspórolni a brexit miatt kieső pénzt. A politikus egyúttal hangsúlyozta: Ausztria nettó befizetőként nem fogad el olyan lehetőséget, amely miatt emelkedne az ország által fizetett uniós hozzájárulás.

Hétfőn a Downing Street bejelentette, hogy jövő szerdán indítja el hivatalosan a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről szóló tárgyalássorozatot Theresa May miniszterelnök a lisszaboni szerződés 50. cikkelyének aktiválásával.

Az 50. cikkely szabályozza – és aktiválása hivatalosan elindítja – a kilépési folyamatot, kétévi időtávlatot meghatározva az EU-tagság megszűnésének feltételeiről szóló tárgyalásokra. Ennek alapján a brit uniós tagság 2019 márciusában szűnhet meg, hacsak a felek nem állapodnak meg a folyamat meghosszabbításáról. Ehhez azonban az Európai Unióban maradó huszonhét többi ország egyhangú beleegyezésére lenne szükség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.