Csökkent a Németországba érkező menedékkérők száma

Februárban 14 289 ember érkezését regisztrálták.

MTI
2017. 03. 09. 17:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közlemény szerint a legtöbben – több mint háromezren – Szíriából érkeztek, utána az irakiak, az eritreaiak és az afganisztániak következnek mintegy ezer-ezer fővel.

Tovább csökkent a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatalhoz (BAMF) benyújtott menedékjogi kérelmek száma és a hivatal ügyhátraléka is. Az új kérelmek száma 16 568 volt, ami csaknem 8 százalékkal kevesebb az egy hónappal korábbi 17 964-nél, az elbírálásra váró kérelmek száma pedig 333 815-re csökkent a januári 384 523-ról.

A hivatal februárban 71 499 kérelmező ügyét bírálta el a januári 70 750 után. Menekültstátust vagy hosszabb távú tartózkodásra feljogosító más menedékjogi státust a kérelmezők 46,1 százaléka kapott. A kérelmek 36,5 százalékát elutasították, 17,4 százaléka pedig a más módon rendezett ügyek kategóriájába került. Idetartoznak a döntés előtt visszavont kérelmek és az uniós – úgynevezett dublini – menekültügyi rendszerben más uniós tagországnak átadott menedékkérők ügyei.

Az észak-afrikai Algéria, Marokkó és Tunézia alkotta Maghreb-térségből származó menedékkérők aránya külön téma a német belpolitikában, mert az onnan érkezők körében kiugróan magas a bűnözés, és jellemző a szélsőséges iszlamizmus is. Tunéziai volt a karácsony előtti berlini iszlamista terrormerénylet elkövetője, Anis Amri is.

A kormánypártok a Nyugat-Balkán országaival kapcsolatban sikerrel alkalmazott megoldásra építve arra törekednek, hogy mindhárom államot sorolják át az úgynevezett biztonságos származási országok közé. Ennek révén a BAMF gyorsabban utasíthatná el a kérelmeket, és a kormány várakozása szerint így csökkenne a német menekültügyi rendszer vonzereje, szívó hatása. Azonban az ellenzéki pártok nem támogatják a kezdeményezést, többek között arra hivatkozva, hogy a Maghreb-térségben hátrányosan megkülönböztetik a szexuális kisebbségeket.

Az átsoroláshoz szükséges a Bundesrat – a törvényhozás tartományi kormányokat képviselő kamarájának – hozzájárulása is, és ott a szövetségi kormány pártjai nincsenek többségben. Az ellenzék várhatóan el is buktatja a berlini vezetés törekvését, amikor pénteken szavaznak az ügyben.

Ugyanakkor a Maghreb-térségből származók aránya nem nagy a menedékkérők körében, és számuk egyre inkább csökken. A Bild című lap csütörtöki összesítése szerint a régióból tavaly mintegy 8000 menedékkérő érkezett az egy évvel korábbi 25 ezer után.

Németországba valamennyi származási országot együttvéve tavaly 280 ezer menedékkérő érkezett, ez alig egyharmada a 2015-ös 890 ezernek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.