Elvonulhatnak az ellenzéki fegyveresek Homszból

Oroszok tessékelik ki a szír ellenzékieket Homszból, de akik maradnak, azokat is amnesztia illeti meg.

MTI
2017. 03. 13. 22:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Talal Barrazi, Homsz tartomány kormányzója a SANA szíriai állami hírügynökségnek elmondta: a lázadók orosz csapatok kísérete mellett hagyhatják el Homsz várost. Az orosz csapatok koordinációs és útvonal-biztosítási feladatokat fognak ellátni, miközben a szíriai vörös félhold fogja felügyelni a megállapodás betartását. Barrazi szerint a megállapodás végrehajtása hat-nyolc hetet vehet igénybe. Azok az ellenzéki fegyveresek, akik úgy döntenek, hogy maradnak Homszban, igénybe vehetik a kormány által korábban felajánlott amnesztiát – tette hozzá.

Barrazi szerint a most hétfőn Oroszország közvetítésével a felek között kötött megállapodás egy tavalyi, a damaszkuszi kormányzat és ellenzéke között létrejött egyezménynek a harmadik fázisa. Homsz Al-Váer nevű negyedét már több száz felkelő és családja hagyhatta el a lázadók által uralt más térségek irányába.

A Nyugat által támogatott Szíriai Nemzeti Koalíció ellenzéki ernyőszervezet további részleteket közölt a megállapodásról. Értesülései szerint Oroszország 60-100 fős katonai alakulatot állomásoztat majd Al-Váerben a megállapodás betartásának és az elvonulók biztonságának szavatolására. Az ernyőszervezet úgy tudja: az orosz katonák felelnek azért is, hogy megakadályozzák az al-váeri lakosoknak a kormányzat általi őrizetbe vételét, és eltántorítsák a kormánycsapatokkal szövetséges milíciákat a túlkapásoktól.

Bebarsz al-Talavi helyi ellenzéki aktivista megerősítette, a hétfői megállapodást. Hozzáfűzte: bizottságot hoznak létre, amely összeírja azok nevét, akik távozni akarnak az ostromlott városrészből. „Az emberek örülnek annak, hogy megszabadultak az ostromtól, de szomorúak, hogy el kell hagyniuk Homszt” – mondta.

Szíria harmadik legnagyobb városa, Homsz egykor a Bassár el-Aszad elnök elleni felkelés központja volt. Az immáron hatodik évébe lépett polgárháború alatt egy ideig a város kiterjedt területeit a felkelők ellenőrizték, de a kormányerők mára fokozatosan visszaszorították őket, egyedül Al-Váer negyedben tudták csak tartani magukat. A konfliktus szereplői már 2015 decemberében kötöttek arra vonatkozó megállapodást, hogy ellenzéki fegyveresek és családtagjaik elhagyhassák a várost. Az elmúlt hónapokban azonban a felkelők uralta városrész evakuálása megszakadt.

Mintegy 75 ezren élnek a 2013 óta a szíriai hadsereg ostroma alatt lévő Al-Váerben. A városrész gyógyszer- és alkalmanként élelmiszerhiánytól szenved.

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű emigráns szervezet bírálta a megállapodást, amely szerinte 12 ezer al-váeri lakos, köztük 2500 lázadó áttelepítését célozza. A kiterjedt szíriai aktivistahálózattal rendelkező OSDH úgy tudja, hogy az első 1500 fős csoportot már a jövő héten elszállítják, amit több hasonló akció követ majd az elkövetkező hetekben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.